ZAiKS i YouTube podpisują umowę licencyjną

20-01-2011, 13:42

ZAiKS i YouTube ogłosiły podpisanie umowy licencyjnej, która obejmuje muzykę zawartą w materiałach wideo i teledyskach wyświetlanych w serwisie YouTube w Polsce. Dzięki temu polscy autorzy piosenek dostaną wynagrodzenie, a polska społeczność YouTube uzyska dostęp do większej ilości materiałów muzycznych.

Umowa jest pierwszym tego typu porozumieniem pomiędzy YouTube a organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w Polsce. Pozwala autorom reprezentowanym przez ZAiKS otrzymywać wynagrodzenie, jeśli ich muzyka zostanie wykorzystana w serwisie YouTube.

Przychody będą generowane na podstawie reklam wyświetlanych przy filmach partnerskich YouTube. Autorzy otrzymają też wynagrodzenie od ZAiKS, gdy właściciele praw będą dystrybuować ich dzieła w serwisie YouTube.

>>> Czytaj: ZAIKS zmieni antykonkurencyjną praktykę

- To dobra wiadomość dla 11 milionów użytkowników YouTube w Polsce, bo oznacza dostęp do jeszcze większej liczby wysokiej jakości materiałów wideo - powiedział Artur Waliszewski, Country Director Google Polska.

- To bardzo ważne, że Ci którzy tworzą muzykę, autorzy, których reprezentujemy, zostaną wynagrodzeni za wykonywaną pracę. YouTube to jedno z najpopularniejszych miejsc w polskim internecie, gdzie można oglądać materiały wideo. Bardzo się cieszymy i uważamy, że jest to porozumienie korzystne dla wszystkich stron - powiedział Andrzej Kuśmierczyk, kierownik wydziału licencji, ZAiKS.

YouTube zawiera umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w całej Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat, zostały podpisane umowy z organizacjami PRS for Music w Wielkiej Brytanii, BUMA Stemra w Holandii, SGAE w Hiszpanii, SIAE we Włoszech, IMRO/MCSPI w Irlandii, OSA w Czechach i SACEM, SACD, SCAM i ADAGP we Francji. Kilka tygodni temu podobna umowa została podpisana w Izraelu.

Warto też przypomnieć, że YouTube w październiku ubiegłego roku podpisał umowę z TVP, która również miała na celu poszerzenie katalogu dostępnych treści i zagwarantowanie wynagrodzenia twórcom.

>>> Czytaj: Nadawcy: Nowa ustawa o prawie autorskim likwiduje wolny rynek


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Tematy pokrewne:  

tag ZAiKStag YouTubetag prawa autorskietag piosenkitag Google
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930