Zagrożenia płynące z niewykonania badań geologicznych gruntu

08-10-2018, 08:54

Badanie geologiczne gruntu są czasami lekceważone przez inwestorów. Pozorna oszczędność wychodzi zwykle bokiem. Geolog na placu budowy to całkiem istotna postać. Z jego pomocą można szczegółowo określić parametry gruntu i stworzyć jego charakterystykę. Warunki hydrogeologiczne mogą całkowicie zmienić obraz przebiegu budowy. Ile kosztują badania geologiczne gruntów i ile stracimy, próbując na nich oszczędzać?

Jakie zagrożenia płyną z niewykonania badań geologicznych gruntu?

Zacznijmy od czarnych scenariuszy. Oczywiście nie ma potrzeby generalizować i nie każda osoba, która zrezygnuje z geologa zapewnia sobie plagi egipskie. Jednak inwestor, który oszczędzi na usługach firmy geologicznej może sprawić, że budowa nigdy się nie odbędzie. Koszta związane z pracami ziemnymi, które nieprzewidziane zostały we wczesnym etapie realizacji inwestycji mogą w takiej sytuacji wynieść nawet kilkukrotnie więcej, niż zwykle. Największym zagrożeniem jest jednak nieodpowiednia stateczność budowli.

mat partnera

Wylewając fundament bez uwzględnienia charakterystyki gruntu możemy liczyć się z tym, że budynek nie będzie stateczny. Oczywiście to całkowita ostateczność. Jednak rezygnując z usług geologicznych, np. przy budowie domu jednorodzinnego, możemy przypłacić to pękającymi ścianami i sufitami. Nieznajomość poziomu zwierciadła wody gruntowej to kolejne z zagrożeń, szczególnie dla osób, które planują garaż lub piwnicę pod poziomem 0. W skrajnych przypadkach może dochodzić do zalewania tych pomieszczeń. Wyspecjalizowana firma geologiczna za pomocą pomiarów na działce oraz w laboratorium wykonuje odpowiednie ekspertyzy, które wykluczają takie ryzyko.

Zabawne bywa to, jak niewielki procent całej realizacji domu rzeczywiście tanowi opłata za badania geologiczne. Przyjmijmy, że za mały dom pod klucz płacimy średnio 250 000 zł w górę. Koszt usług firmy geologicznej to zaledwie… 0,3% czyli ok. 800 zł. Podstawowym błędem jest twierdzenie, że jeśli sąsiednie zabudowania stoją i mają się dobrze, to mojemu też nic się nie stanie. Warunki gruntowo-wodne mogą różnić się diametralnie nawet na przestrzeni stu metrów. Usługa geologiczna to zdecydowanie pieniądze warte wydania.

Czego dowiemy się z badań geologicznych gruntu?

Ważne informacje od geologa dotyczą przede wszystkim wód gruntowych. Istotny jest ich poziom, gdyż jak wcześniej wspomnieliśmy, woda podziemna potrafi zalewać budynek i ma działanie erozyjne. Dlatego też warto zbadać agresywność wody, która wskaże nam jak będzie ona zachowywała się w kontakcie z betonem.

Z podstawowych informacji, jakie otrzymamy po wykonaniu badań geologicznych dowiemy się o kategorii gruntu. Dzięki temu będzie możliwe dobranie odpowiedniego sposobu posadowienia. W laboratorium określane są natomiast parametry fizykochemiczne gruntu, czyli ziarnistość, porowatość, plastyczność itd. Geolog pobiera w tym celu odpowiednio próby gruntu i przewozi je do specjalistycznego laboratorium. W terenie zaś używa się między innymi sond i płyt wibracyjnych, które pozwolą np. na określenie stopnia zagęszczenia gruntu.

 

Dowiedz się więcej od specjalistów:

INTERRA – Przedsiębiorstwo Geologiczne i Geotechniczne

http://www.interra-geologia.pl/

Badania Geologiczne Gruntu

Obsługa geotechniczna budowy

Rzeczypospolitej 85/1

61-392 Poznań

tel. 605-555-749


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać















RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Serwisy specjalne: