Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zagrożenia IT w I kwartale 2018 r. Azja i Bliski Wschód siedliskiem nowych cyberataków

12-04-2018, 15:09

W ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku specjaliści wykryli wzmożoną aktywność zaawansowanych cyberataków (APT) zlokalizowanych w Azji. Ponad 30% raportów z pierwszego kwartału dotyczyło kampanii cyberprzestępczych z tego regionu.

W pierwszym kwartale 2018 r. badacze z Kaspersky Lab wykryli i analizowali działania zaawansowanych grup cyberprzestępczych posługujących się wieloma językami, m.in. rosyjskim, chińskim, angielskim oraz koreańskim. Mimo tego, że niektóre dobrze znane cybergangi nie wykazały istotnej aktywności, w Azji pojawił się szereg nowych graczy i operacji APT. Wzrost ten można częściowo tłumaczyć atakami szkodliwego oprogramowania Olympic Destroyer, wycelowanego w Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018.

Raport poświęcony ewolucji ataków APT w I kwartale 2018 r. informuje o wzroście chińskojęzycznej działalności cyberprzestępczej, łącznie z atakami ShaggyPanther wycelowanymi głównie w jednostki rządowe na Tajwanie i w Malezji oraz aktywnością grupy CardinalLizard, która w tym roku intensywniej interesuje się Malezją obok swoich dotychczasowych działań w takich krajach jak Filipiny, Rosja i Mongolia.

Jednostki wojskowe w Pakistanie były atakowane przez nowo odkrytą cybergrupę Sidewinder, a pod koniec stycznia 2018 r. chińskojęzyczny cybergang aktywował kampanię wycelowaną w mongolskie organizacje rządowe.

Popularnym celem pozostaje Półwysep Koreański. Operacja APT Kimsuky, ukierunkowana na ataki na południowokoreańskie organizacje naukowe i działania polityczne, rozbudowała swój arsenał o całkowicie nowe systemy zaprojektowane z myślą o cyberszpiegostwie i prowadziła intensywną kampanię phishingową. Ponadto podgrupa niesławnego gangu Lazarus — Bluenoroff — zajęła się nowymi celami, łącznie z firmami związanymi z kryptowalutą oraz terminalami obsługującymi płatności kartowe (PoS).

Wykryto także wzrost szkodliwej aktywności na Bliskim Wschodzie. Na przykład cybergang StrongPity uruchomił szereg nowych ataków typu man-in-the-middle (MITM) na sieci dostawców usług internetowych (ISP). Inna doświadczona grupa — Desert Falcons — wznowiła aktywność mającą na celu atakowanie urządzeń z systemem Android przy użyciu szkodliwego oprogramowania, które było już wykorzystywane w 2014 r.

Kaspersky Lab zidentyfikował również kilka cybergangów rutynowo atakujących w swoich kampaniach routery i inny sprzęt sieciowy, unowocześniając techniki stosowane dawniej przez takie grupy jak Regin czy CloudAtlas. Według ekspertów routery pozostaną atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców, ponieważ pozwalają agresorom na szybkie zagnieżdżenie się w sieci ofiary.

Źródło: Kaspersky Lab


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING