Zaburzenia osobowości - co warto o nich wiedzieć?

10-01-2018, 08:27

Każdy człowiek bez względu na wiek posiada określony typ osobowości, jednak pewne niekorzystne czynniki mogą doprowadzić do wystąpienia zaburzeń osobowości. To, jaki rodzaj zaburzeń pojawi się u danej osoby, jest zdeterminowane osobowością pacjenta.

kobieta

Klasyfikacja typów osobowości i odnoszących się do nich zaburzeń

Diagnoza typu osobowości często ma kluczowe znaczenie dla leczenia zaburzeń emocjonalnych występujących u danego pacjenta. Według klasyfikacji DSM istnieje 10 podstawowych typów osobowości: czujny, ekscentryczny, samotniczy, towarzyski, pewny siebie, nonkonformistyczny, zmienny, sumienny, współpracujący i wrażliwy. Osobowości czujne zapadają na zaburzenia paranoidalne, ekscentryczne na schizotypowe, samotnicze na schizoidalne, a towarzyskie na histrioniczne. Pewni siebie mogą popaść w narcyzm, nonkonformiści - w zaburzenia antyspołeczne, a zmienni - w zaburzenia borderline. Typom sumiennym towarzyszą zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, współpracującym - zależne, a ostatni typ, wrażliwy, cierpi na zaburzenia unikające.

W innej klasyfikacji wyróżnia się także osobowości masochistyczne i sadystyczne. Osobowości ofiarne brykają się z zaburzeniami masochistycznymi, władcze - z sadystycznymi, natomiast osobowości poważne cierpią na zaburzenia depresyjne. Osobowości wygodne dotykają zaburzenia bierno-agresywne.

 

Co zrobić, gdy bliską osobę dotknęły zaburzenia osobowości?

Zaburzenia osobowości mają destrukcyjny wpływ na życie i poważnie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zwykle osoby z zaburzeniami trafiają pod opiekę psychologa, gdy zainterweniuje ich rodzina. Tak jest najczęściej w przypadku zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych, między innymi zaburzeń odżywania. Znacznie rzadziej osoby z zaburzeniami osobowości zgłaszają się samodzielnie do poradni psychologicznych. Jeśli to robią, wynika to przede wszystkim z poważnych problemów w życiu, na przykład rozpadu związku z ukochaną osobą.

Jeżeli bliską osobę dotknęły zaburzenia osobowości, warto namówić ją do wizyty u psychologa. Może być to trudne, gdyż osoby z problemami często im zaprzeczają. Gdy zaburzenia osobowości są wyjątkowo nasilone, bliscy mają możliwość zmuszenia członka rodziny do leczenia wbrew jego woli. Dotyczy to między innymi przypadków, gdy zaburzenie (np. anoreksja) stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia osoby z zaburzeniami lub osób znajdujących się w jej otoczeniu. Pacjent trafia wtedy na oddział zamknięty w szpitalu psychiatrycznym i tam znajduje się pod opieką lekarzy psychiatrów oraz psychologów.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: