Zablokowano kilkadziesiąt stron internetowych wyłudzaczy

17-03-2009, 14:25

Właściciel serwisu pay-sms.pl, firma FHU "Zielińscy" S.C. nie będzie więcej rozprzestrzeniać wtyczek do Gadu-Gadu, za które trzeba płacić SMS-em. Po interwencji Dziennika Internautów rejestrator domen AZ.pl zablokował co najmniej 40 stron, za pomocą których oszuści wyłudzali pieniądze od internautów.

Po publikacji artykułu nt. strony umożliwiającej pobranie Gadającego Gadu-Gadu, które - jak zapewnił rzecznik GG Network S.A. - nie miało nic wspólnego z oryginalnym komunikatorem, z redakcją Dziennika Internautów skontaktował się Przemysław Rumik. Poinformował on, że oszuści rozpowszechniają stworzoną przez niego wtyczkę - w rzeczywistości bezpłatną i nie rozwijaną od dwóch lat.

"W sprawie najbardziej boli mnie to, że firma, która sprzedaje bez mojej zgody Gadacza, daje ludziom plik RAR, w którym są na mnie namiary i to ja muszę tłumaczyć ludziom, że nie mam ze sprawą nic wspólnego. Jedyna pociecha jest taka, że jak na razie były to 2 osoby, ale obawiam się, że inni po prostu uznali, że 23,18 PLN to nie jest kwota, za którą chcą się szarpać" - napisał autor wtyczki.

Jak się okazało, do jej rozpowszechniania wyłudzacze użyli co najmniej 40 stron - do niedawna w sieci funkcjonowały domeny od nowegada1.pl do nowegada10.pl, od newgadajace1.pl do newgadajace10.pl, od gadugadaa1.pl do gadugadaa10.pl, jak również od gadanegg1.pl do gadanegg10.pl. Wszystkie adresy zostały zarejestrowane przez firmę FHU "Zielińscy" S.C. z Krzeszowic, do której należy też serwis oferujący mikropłatności pay-sms.pl (niejednokrotnie wspominaliśmy o nim w DI).

"Jak ustaliłem, ich proceder nie ogranicza się tylko do Gadacza, sam znalazłem w sieci stronę, gdzie sprzedają program do przyśpieszenia Windowsa, ogame automizera i jakieś przepisy kulinarne. Do niedawna sprzedawali też jakiś program do oglądania TV na komputerze" - poinformował Przemysław Rumik. Przykłady kolejnych tego typu stron można znaleźć także w komentarzach do artykułu Kolejne oszustwo z Gadu-Gadu w tle.

O próbach wyłudzenia autor wtyczki zawiadomił AZ.pl - rejestratora wyżej wymienionych domen, Google (gdyż strony oszustów pojawiły się w sieci AdWords), firmę pozwalającą na weryfikowanie otrzymywanych SMS-em kodów oraz GG Network S.A., właściciela Gadu-Gadu. "Gdy otrzymałem namiary na właścicieli domen, wysłałem także do nich żądanie zaprzestania «dystrybucji» Gadacza, ale i to nie dało żadnego rezultatu" - w liście do redakcji napisał Rumik. Więcej można dowiedzieć się z jego bloga.

Dziennik Internautów skontaktował się wczoraj z AZ.pl, chcąc poznać stanowisko rejestratora w tej sprawie. Odpowiedź dostaliśmy niespełna dwie godziny później. "Rejestrujemy domeny w dobrej wierze, nie rozstrzygając w zasadzie o możliwości popełnienia karalnego czynu. W tej sprawie jednak zdecydowałem się udzielić natychmiastowej pomocy" - napisał Albert Jerka, informując też, że firma FHU "Zielińscy" S.C. zlekceważyła wezwanie do złożenia wyjaśnień. W dalszej części listu czytamy:

Zablokowana strona pay-sms.pl
fot. DI - Zablokowana strona pay-sms.pl
Kierując się sympatią do Gadu-Gadu, zrozumieniem sytuacji, zdecydowałem się podjąć natychmiastowe działania:

  • zawiesiłem już panel z dostępem dla domen (są to domeny testowe, zarejestrowane niecałe dwa tygodnie temu),
  • zablokowałem konto hostingowe,
  • zabezpieczyłem dane oraz logi,
  • rozwiązałem umowę z Abonentem.

Sprawdziliśmy. Budzące wątpliwości domeny zostały zawieszone, co obrazuje powyższy zrzut ekranu. Jarosław Rybus, rzecznik prasowy GG Network S.A. przesłał dziś do redakcji następujący komentarz: "Dziękujemy zarówno Dziennikowi Internautów, jak i firmie AZ.pl - jak widać, wspólne szybkie działania pozwalają usuwać strony, które nie tylko bezprawnie korzystają z cudzych marek, ale i narażają internautów na straty finansowe".

Warto odnotować, że to nie jedyny opisany w tym roku przypadek rozpowszechniania darmowego programu poszerzającego możliwości Gadu-Gadu, za który oszuści próbowali pobierać opłaty.


Źródło: DI24.pl
Wszystkie Listy czytelników kierowane do DI są czytane przez redaktorów. Niektóre pytania / prośby do redakcji mogą dotyczyć szerszego grona internautów, wymagać wypowiedzi ekspertów lub zainteresowanych stron, wówczas traktowane są jako tematy interwencyjne. Wszelkie sprawy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć prosimy kierować na adres: interwencje@di.com.pl
Tematy pokrewne:  

tag wyłudzeniatag oszustwatag GG Networktag Gadu-Gadutag Az.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930