Za stalking do więzienia, nawet na 12 lat

13-07-2010, 20:17

Stalking to złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się - np. przez telefon, SMS, e-mail czy też w postaci komentarzy zamieszczanych w internecie - które wywołać może u innej osoby poczucie zagrożenia. Wkrótce tego typu czyny będą karane pozbawieniem wolności do 3 lat, a w przypadku gdy następstwem nękania będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie nawet do 12 lat - poinformował dziś Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Z badań wynika, że co dziesiąty Polak uważa się za ofiarę stalkingu.

- Stalking to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Pod koniec lat 80. mianem stalkingu zaczęto określać nowe zjawisko społeczne, jakim było obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami filmowymi - tłumaczył Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej. - Aktualnie określenie „stalking” rozumiane jest jako złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, które wywołać może u innej osoby poczucie zagrożenia. Obejmuje ono zachowania polegające na obsesyjnym śledzeniu, obserwowaniu albo kontaktowaniu się z inną osobą wbrew jej woli, które w efekcie prowadzi do wzbudzenia w tej osobie strachu o swoje bezpieczeństwo - dodał.

W polskim kodeksie karnym nie było do tej pory przepisów przewidujących karalność za tego rodzaju czyny.

- Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. To problem o coraz szerszym zakresie – mówił Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Dlatego postanowiliśmy przygotować przepisy, które będą przewidywały kary za tego rodzaju zachowania – dodał.

Propozycje przepisów powstały we współpracy z działającą przy Ministrze Sprawiedliwości Komisją Kodyfikacyjną Prawa Karnego. Jej przewodniczący prof. Andrzej Zoll przedstawił w trakcie konferencji propozycje nowych regulacji w Kodeksie karnym, poniżej:

Art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby doprowadza ją lub osobę jej najbliższą do uzasadnionego odczuwania strachu lub narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto złośliwie wykorzystuje dane osobowe innej osoby celem narażenia jej na szkodę materialną lub osobistą.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub § 2 odbywa się na wniosek pokrzywdzonego.

Zbigniew Wrona – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości poinformował, że projekt jeszcze w tym tygodniu trafi do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Można liczyć, że na początku jesieni projektem zajmie się Sejm - powiedział.

Co dziesiąty Polak uważa się za ofiarę stalkingu

Z badań przeprowadzonych pod koniec grudnia 2009 na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości na reprezentatywnej grupie ponad 10 tysięcy osób wynika, że niemal co dziesiąty (9,9%) pytany uważa, że był ofiarą stalkingu - co oznacza, że ofiarami tego procederu padło przynajmniej raz w życiu ponad trzy miliony Polaków. Ten odsetek jest wyższy wśród kobiet - 11,4% w stosunku do 8,2% wśród mężczyzn.

Stalking - najczęstsze formy
fot. Instytut Wymiaru Sprawiedliwości - Stalking - najczęstsze formy
Najczęstszym przejawem stalkingu było rozpowszechnianie oszczerstw, kłamstw i plotek na temat ofiar (68,7%), nawiązywanie kontaktu z wykorzystaniem osoby trzeciej (55,2%) oraz użycie groźby lub szantażu (49,1%). Polacy dosyć chętnie wykorzystują też do stalkingu nowe technologie - częste, głuche, obsceniczne lub nocne telefony stanowią aż 46,8% przypadków. Uporczywe nękanie poprzez niechciane listy, e-maile lub SMS-y jest w obecnych czasach również bardzo popularne - przeszło co trzecia pokrzywdzona osoba (34,9%) musiała zmierzyć się z takimi zachowaniami. Natomiast znacznie mniej popularną formą stalkingu jest wśród Polaków zamieszczanie zdjęć i komentarzy w internecie - tylko 7,1% pokrzywdzonych wskazało na takie zachowania osób je nękających.

W przeszło połowie przypadków uporczywe nękanie miało miejsce wielokrotnie, 80% ofiar doświadczyło stalkingu w ciągu ostatnich pięciu lat. Naprzykrzanie się trwa przeciętnie około 1 roku, choć warto odnotować, że 15% ofiar dręczonych było przez co najmniej 3 lata.

Aż 75% ofiar oceniło stalking jako bardzo lub dość poważne, a blisko 70% odczuło negatywne skutki nękania, co zdaniem badaczy świadczy o tym, że proceder ten staje się już problemem społecznym i dlatego też Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że wymaga regulacji prawnych. Z badania wynika, że decyzję MS popiera aż 87% ankietowanych - osoby te opowiedziały się za penalizacją uporczywego nękania.

Raport z badania Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości na temat stalkingu można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości (PDF).


Następny artykuł » zamknij

1,25 mld USD kary za p2p?

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31