Za dużo nazizmu w Wikipedii?

08-12-2007, 14:46

Najpierw złożyła na policję zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez niemiecki oddział Wikipedii, aż w końcu je wycofała. Odpowiedzialna za zamieszanie Katina Schubert miała nadzieję na wywołanie publicznej debaty na temat wolności internetowych mediów do przekazywania informacji o ekstremistycznych ideologiach.

Katina Schubert, wiceprzewodnicząca niemieckiej Partii Lewicy, 6 grudnia br. złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa propagowania treści nazistowskich przez niemiecki oddział internetowej encyklopedii - Wikipedii. Zgodnie z niemieckim prawem nazistowskich symboli (np. swastyki) można używać można jedynie w celach edukacyjnych i artystycznych.

Polityk powołała się na hasło "Hitler-Jugend", które w niemieckiej wersji Wikipedii zawierało - jej zdaniem - zbyt wiele symboli nazistowskich, więcej niż potrzeba do udokumentowania faktów oraz przesłanek edukacyjnych. Jak zapewnia pani Schubert, zgłoszenie przestępstwa zostało przez nią wcześniej skonsultowane z prawnikami. Wywołując publiczną debatę na ten temat nie miało - jej zdaniem - na celu ograniczania wolności słowa, a jedynie wyznaczenie pewnej granicy w publikacji tego typu informacji - czytamy w Reuters.

Przedstawiciele stowarzyszenia Wikimedia Deutschland przeciwko któremu zostało złożone doniesienie, stwierdzili, że to nie oni ponoszą odpowiedzialność za zawartość Wikipedii. Jest ona tworzona przez społeczność internautów, a jej serwery należą do amerykańskiej Fundacji Wikimedia. Rzecznik niemieckiego oddziału Wikipedii dodał ponadto, że nie ograniczanie informacji, tylko odpowiednio zredagowane hasła są najskuteczniejszym sposobem zapobieżenia zjawiskom, o które zatroszczyła się Katina Schubert i ich konsekwencjom w przyszłości.

Mimo powyższych deklaracji Wikimedia Deutschland, wspomniane hasło zostało zmodyfikowane i zawiera teraz tylko jeden element graficzny, przedstawiający flagę Hilter-Jugend. Zmiany te odnotowała także Katina Schubert, która po rozmowach z przedstawicielami niemieckiej Wikipedii, wycofała swój donos z policji. Na stronach swojej partii, której przedstawiciele skrytykowali wcześniej działania swojej koleżanki, pani Schubert przyznała, że wysuwanie oskarżeń nie jest najlepszą drogą dochodzenia do konsensusu w tej sprawie.

Co ciekawe, z przeprowadzonych niedawno analiz wynika, że artykuły w niemieckiej wersji Wikipedii są bardziej aktualne, precyzyjne, dokładniejsze i łatwiejsze do przyswojenia niż w niemieckiej komercyjnej encyklopedii, Brockhaus. Do takiego wniosku doszli eksperci z Wind Research Institute w Kolonii, którzy na zlecenie magazynu Stern porównali 50 artykułów pochodzących z obydwu źródeł. W sześciostopniowej skali - od 1 (najlepsza ocena) do 6 - niemiecka Wikipedia uzyskała średnią ocenę 1,7 a internetowa wersja Brockhaus - 2.7. Aż 43 z 50 artykułów dostępnych na Wikipedii było lepszych niż w komercyjnej konkurencji - pisze InformationWeek.

Źródło: Reuters, InformationWeek
Tematy pokrewne:  

tag Wikipediatag pozwytag Niemcytag nazizmtag Hitler-Jugend
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031