Z wizytą w świeżo wybudowanym „M”. Co powinieneś wiedzieć o odbiorze technicznym mieszkania?

07-07-2020, 08:50

Zakupowi nowego mieszkania towarzyszy zazwyczaj ekscytacja i plany dotyczące wykończenia wnętrza. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba skupić się na kwestiach formalnych. Sprawdź, w jaki sposób samodzielnie wykonać odbiór techniczny mieszkania.

W czasie odbioru technicznego warto mieć ze sobą standardy wykończenia, przekazane w czasie podpisania umowy deweloperskiej. Stanowią istotny punkt odniesienia względem użytych materiałów i zakresu wykonanych prac. Warto mieć ze sobą również protokół odbioru mieszkania, który można pobrać z Internetu, a dzięki któremu łatwiej analizować poszczególne aspekty techniczne nieruchomości. Poniżej krótkie podsumowanie tych kryteriów, które bezwzględnie należy sprawdzić.

mat partnera

Aspekt numer 1: tynki i wylewki

Aby sprawdzić poziom wykonania tynków i wylewek, na odbiór mieszkania warto zabrać ze sobą łatę dwumetrową wraz z tzw. kątem. Dobrym pomysłem jest też zakup szczelinomierza. W ten sposób łatwo sprawdzić kąty proste ścian i ewentualnie poziom ich „uciekania” od pionu. Ta sama kwestia dotyczy wylewek – zarówno w poszczególnych pomieszczeniach, jak i na balkonie. Równość posadzki to kwestia istotna również pod kątem późniejszych prac wykończeniowych – kładzenia paneli, parkietu czy płytek ceramicznych. Krzywo i niestarannie wykonane wylewki oznaczają dla kupującego wyższe koszty wykończenia mieszkania.

Aspekt numer 2: podejścia do urządzeń sanitarnych

Podejście do miski ustępowej, prysznica, wanny czy umywalki powinno być wykonane zgodnie z normami. Wszelkie odstępstwa od tej zasady mogą rzutować w późniejszym okresie. Dlatego też warto dokładnie im się przyjrzeć. Aby mieć pewność, że nic nie zostało pominięte w tym procesie, odbiór mieszkania warto przeprowadzić w towarzystwie osoby, która zajmuje się tym zawodowo. Specjalistów w tych fachu znajdziesz na portalu https://pewnylokal.pl/porady/odbior-techniczny-mieszkania-a-odbior-kluczy.

Aspekt numer 3: odpowiednia powierzchnia

To najczęstsza wada mieszkań poddawanych inwentaryzacji. Deweloperzy czasami liczą powierzchnię mieszkania ze ściankami działowymi. Warto zwrócić uwagę na to, jaki zapis znajduje się w umowie deweloperskiej. Zazwyczaj w sytuacji, gdy powierzchnia mieszkania różni się więcej niż 2% od umowy, wówczas kupujący ma możliwość wnioskowania o zmniejszenie kwoty nieruchomości.

Aspekt numer 4: szyby, ramy i otwory drzwiowe

Stolarka okienna i drzwiowa również powinna zostać sprawdzona. Podczas montażu okien łatwo o ubicie ram czy porysowanie szyb. Kluczowe jest sprawdzenie, czy nie doszło do tego typu uszkodzeń. Istotną kwestią jest również wykonanie otworów drzwiowych zgodnie z normami prawa budowlanego. Warto wiedzieć, że otwory drzwi zewnętrznych nie mogą mieć mniej niż 90 cm szerokości, zaś otwory drzwi prowadzących do łazienki – co najmniej 80 cm.

Aspekt numer 5: części wspólne

Istotne jest również to, w jaki sposób są wykonane i wykończone klatki schodowe, windy, parkingi i garaże. Warto poprosić specjalistę, aby zwrócił uwagę także na jakość części wspólnych.

Jak widać na przykładzie powyższego artykułu, odbiór mieszkania uwzględnia szereg aspektów, istotnych z punktu widzenia kupującego.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag odbiór mieszkaniatag nols
To warto przeczytać


fot. peshkovRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Serwisy specjalne: