Z sieci do więzienia za ściąganie plików

GazetaPrawna.pl 04-09-2010, 13:05

Okradani wydawcy i producenci programów komputerowych już nie czekają na policję. Sami wyszukują i wyłapują internetowych złodziei. Zatrudniają specjalistów od informatyki śledczej, uruchamiają specjalne boty przeszukujące sieć i doprowadzają sprawy do samego końca: ukarania pirata.

Metoda na piratów okazuje się prosta. Specjalnie zatrudnieni łowcy wyszukują w sieci nielegalnie udostępniane pliki. Gdy takie znajdą, za pomocą stworzonego w tym celu oprogramowania wychwytują numery IP komputera, z którego je wrzucono do internetu.

– Nie mogę zdradzić żadnych szczegółów naszego narzędzia, ale zapewniam, że coraz bardziej je unowocześniamy wraz z rozwojem techniki – mówi tajemniczo szef Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej Mariusz Kaczmarek.

Zdobyte numery IP wydawcy przekazują policji, żądając wszczęcia postępowania. Albo - jak firmy ze Szwajcarii i Niemiec - składają do sądu wnioski o zobowiązanie providerów do udostępnienia im danych użytkowników, którzy złamali prawo. To pozwala zapukać bezpośrednio do drzwi piratów. Nieoficjalnie wiadomo, że tylko w tym roku w ten sposób udało się dotrzeć w Polsce do tysiąca osób.

– Większość spraw staramy się zakończyć drogą ugody, coraz częściej sami piraci decydują się na dobrowolne poddanie się karze – przyznaje Jan Bałdyga ze Związku Producentów Audio-Video.

– Szacuje się, że nielegalna jest ponad połowa oprogramowania dostępnego w Polsce – mówi Bartłomiej Witucki z Business Software Alliance, organizacji zajmującej się walką z piractwem komputerowym. Jak obliczył ZPAV, straty firm fonograficznych zrzeszonych w tej organizacji od maja to ponad 3 mln zł. Dystrybutorzy filmowi swoje straty wyceniają na 380 mln zł rocznie.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Z sieci do więzienia za ściąganie plików

Sylwia Czubkowska

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Tematy pokrewne:  

tag ZPAVtag piractwotag piracitag informatyka śledczatag BSA
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930