Z Facebooka niewielu odchodzi, ale wielu robi sobie przerwę

06-02-2013, 11:00

Większość użytkowników Facebooka robi sobie przerwę na jakiś czas, czując zmęczenie plotkami i odczuwając brak czasu. Osoby te nie porzucają jednak usługi ostatecznie - wynika z badań Pew Research Center’s Internet & American Life Project.

Facebook się już kończy czy jeszcze nie? To pytanie pada ostatnio dość często. Coraz więcej osób dostrzega, że bez Facebooka da się żyć, a końcówka roku nie była dla niego najlepsza. Badania przeprowadzone przez centrum badawcze Pew sugerują jednak, że Facebook może nie tyle tracić użytkowników, co raczej notować spadek ich aktywności.

Facebook - odejścia i powroty 

Wczoraj centrum badawcze Pew opublikowało raport pt. Coming and Going on Facebook, który dotyczy zarówno odchodzenia z Facebooka, jak i powracania do korzystania z niego.

Z badań wynika, że:

 • 61% ankietowanych będących użytkownikami Facebooka z własnej woli zrobiło sobie przerwę w korzystaniu z serwisu;
 • 20% ankietowanych korzystało raz z Facebooka, ale nie ma zamiaru robić tego dalej;
 • 8% ankietowanych, którzy nie używają Facebooka, ma zamiar zacząć go używać.

Interesujący jest wysoki odsetek osób, które po prostu zrobiły sobie przerwę. Badania prezentowane w raporcie prowadzono w USA, niemniej badania Pew bardzo często pokazują trendy obserwowane poza Stanami i tak może być w tym przypadku.

Bo szkoda czasu, bo nudno...

Często podawanym powodem do zrobienia sobie przerwy jest brak czasu (21%) lub poczucie, że korzystanie z Facebooka to strata czasu (10%) albo że zajmowało to więcej czasu niż powinno (8%). Duży jest także odsetek osób, które miały dosyć plotek, konfliktów i dramatów (9%). 

Nierzadko powodem robienia sobie przerwy jest znudzenie (7%) lub brak interesujących treści (10%). Natomiast rzadko kiedy w grę wchodzą obawy o prywatność (4%) lub kwestie zdrowotne czy religijne (1-2%).

zdjęcie
fot. Franco Bouly

Facebook jak książka telefoniczna

To wszystko sugeruje, że Facebook potrafi ludzi po prostu zmęczyć. To jednak nie oznacza gwałtownego odpływu użytkowników. Rzućmy okien na inne ciekawe dane:

 • 92% użytkowników decyduje się utrzymać profil Facebooka;
 • 59% użytkowników Facebooka uważa, że korzystanie z serwisu jest dla nich równie ważne jak rok wcześniej;
 • odsetek osób, dla których znaczenie korzystania z Facebooka zmalało, wynosi 28%, podczas gdy odsetek osób, dla których znaczenie z Facebooka wzrosło, wynosi 12%;
 • 42% użytkowników w wieku 18-29 lat zmniejszyło ilość czasu przeznaczaną na Facebooka, podczas gdy w grupie wiekowej 30-49 lat odsetek ten wyniósł 34%.

Sonda
Jeśli robisz sobie przerwę od Facebooka, to z jakiego powodu?
 • brak czasu
 • bo Facebook jest nudny
 • bo zaczynam się bać o prywatność
 • dla zasady - co za dużo to niezdrowo
wyniki  komentarze

Wnioski? Facebook przestaje być usługą służącą do aktywnego uczestniczenia w internetowej społeczności. Przestaje być centrum rozrywki. Nawet dla młodych internautów staje się czymś w rodzaju książki telefonicznej. Tam się "jest" i ma się dzięki temu jako taki kontakt ze znajomymi, ale przekopywanie ton nieistotnych informacji o znajomych zaczyna być nudne.

To niestety sugeruje, że wychwalana przez Marka Zuckerberga idea "płynnego udostępniania" przestaje się sprawdzać. Na Facebooku jest chyba za dużo informacji marnej jakości, a przekopywanie śmieci nie każdego bawi.

Czytaj także: Facebook będzie śledził użytkowników smartfonów. Czy uprzedzi ich o tym?


  
znajdź w serwisie

Brak danych. Sprawdź później :)
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031