YouTube rozpozna filmy chronione prawem autorskim

13-06-2007, 11:51

Serwis YouTube niebawem rozpocznie testowanie technologii, która pozwoli na identyfikację klipów wideo chronionych prawem autorskim. Narzędzie ma być z czasem dostępne dla wszystkich wytwórni filmowych i telewizyjnych.

Wprowadzenie takiej technologii zostało zapowiedziane przez Google niedługo po tym, jak firma kupiła popularny serwis społecznościowy. Teraz przedstawiciele YouTube powiedzieli agencji Reuters, że nowe narzędzie do identyfikacji klipów filmowych będzie testowane przez około miesiąc czasu. W testach będzie uczestniczyła pewna liczba partnerów Google, w tym wytwórnie Disney oraz Time Warner (nazw innych partnerów nie podano).

YouTube już od pewnego czasu korzysta z technologii firmy Audible Magic pozwalającej na identyfikowanie plików audio chronionych prawem autorskim. Rozpoznawanie plików wideo jest jednak o wiele trudniejsze. Wiadomo, że metoda jaką stworzy Google będzie wymagała uruchomienia bazy danych z obrazkami przedstawiającymi klatki z filmów. Następnie zostaną opracowane odpowiednie metody porównywania tych obrazów z treściami dostarczanymi przez użytkowników.

Pliki, które zostaną rozpoznane jako naruszające prawa autorskie nie będą automatycznie usuwane. Zamiast tego posiadacze praw autorskich będą mogli zawrzeć z YouTube umowę, dzięki której otrzymają część zysków z reklamy. Narzędzie z czasem będzie dostępne nie tylko dla partnerów Google, ale dla każdego posiadacza praw autorskich do filmu.

Kiedy narzędzie do identyfikacji klipów stanie się dostępne, może ono nieco oczyścić atmosferę wokół serwisu YouTube, który z jednej strony wydaje się świetnym narzędziem promocji, ale z drugiej strony może być postrzegany jako masowe narzędzie do łamania praw autorskich. YouTube ma już zresztą problemy z tego powodu. Firma Viacom cały czas żąda od serwisu miliarda dolarów w ramach odszkodowania. Masowe łamanie praw autorskich zarzuca witrynie również angielska Premier League.

Źródło: Reuters, AP, BBC
Komentarze
comments powered by Disqus
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.