Yad Vashem: Bogata kolekcja zdjęć już online

26-01-2011, 19:52

Było to możliwe dzięki współpracy z firmą Google, która zdigitalizowała kolekcję, a zawarte w niej dokumenty uczyniła możliwymi do przeszukania.

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, znany najczęściej pod nazwą Instytutu Yad Vashem, to oficjalny izraelski pomnik poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu. Założony w roku 1953 pełni rolę edukacyjną, a także narodowego archiwum. Przyznaje także tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata - należny nie-Żydom, którzy w czasie drugiej wojny światowej, z narażeniem własnego życia, ratowali Żydów. To najwyższe dla nie-Żydów odznaczenie Izraela otrzymało ponad 22 tysiące osób, w tym ponad 6 tysięcy Polaków.

Prowadzone przez Instytut działania mają także na celu zachowanie dla kolejnych pokoleń pamięci o Holokauście, tak by podobna tragedia nigdy już się nie powtórzyła. W zadaniu tym pomoże firma Google. Obie instytucje ogłosiły wspólną inicjatywę, dzięki której rozpocznie się proces udostępniania w internecie niezwykle bogatych zasobów Instytutu.

Od dzisiaj ponad 130 tysięcy fotografii zgromadzonych przez Yad Vashem dostępnych jest dla wszystkich zainteresowanych tematem. Google wykorzystała także technologię OCR (optical character recognition), by wszelkie dokumenty mogły być przeszukiwane. Instytut liczy, że dzięki znacznie szerszemu udostępnieniu jego zasobów uda się je wzbogacić - każdy bowiem będzie mógł dodać własne historie i wspomnienia.

Władze Instytutu podkreślają, że amerykańska firma jest niezwykle ważnym partnerem, z pomocą którego możliwe będzie dotarcie do młodszego pokolenia, a także zaangażowanie go w dyskusję.

Kolekcja zdjęć dostępna jest pod adresem collections.yadvashem.org/photosarchive. Oprócz tego Yad Vashem ma własny kanał w serwisie YouTube.


Następny artykuł » zamknij

Yahoo: Zysk ostro w górę

Źródło: Yad Vashem
Tematy pokrewne:  

tag Yad Vashemtag holokausttag Holocausttag Googletag Żydzi
Komentarze
comments powered by Disqus
To warto przeczytać


fot. geralt


  
znajdź w serwisie

RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2017»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2017 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.