XIX-wieczny komputer może ruszyć (wideo)

18-10-2010, 13:13

Maszyna analityczna to urządzenie, które można uznać za pierwszy programowalny komputer. Nigdy nie zostało zbudowane, ale stało się inspiracją dla twórców pierwszych komputerów. Teraz dzieło jego konstruktora Charlesa Babbage'a chce ukończyć programista John Graham-Cumming. Wiele zależy od pomocy internautów.

John Graham-Cumming to matematyk i programista, ale także dziennikarz i autor książek. Na początku października ogłosił on zamiar zbudowania tzw. maszyny analitycznej z pomocą internautów. 

Maszyna analityczna została zaprojektowana przez Charlesa Babbage'a, angielskiego matematyka, astronoma i mechanika żyjącego w XIX wieku. W tamtych czasach szalona mogła się wydawać koncepcja mechanicznego urządzenia dokonującego bardziej skomplikowanych obliczeń. Wyda się to szalone nawet dziś, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Babbage miał do dyspozycji takie elementy, jak korby, koła zębate, przekładnie, linki itd. 

Babbage zaprojektował najpierw tzw. maszynę różnicową, która miała automatycznie wyliczać tablice matematyczne. Porzucił jej budowę dla bardziej skomplikowanej maszyny analitycznej. Ta mechaniczna konstrukcja miała być napędzana silnikiem parowym, a dane wyjściowe miały być drukowane. Maszyna analityczna nie została do końca zbudowana, ale powstały nawet pierwsze programy dla tego XIX-wiecznego komputera.

John Graham-Cumming ogłosił w serwisie Pledgebank.com zamiar uruchomienia projektu o nazwie Plan 28. Jego cele są następujące:

  1. pomóc w digitalizacji notatek Charlesa Babbage'a,
  2. ufundować badania nad maszyną analityczną,
  3. stworzyć trójwymiarową symulację komputerową maszyny analitycznej,
  4. zbudować maszynę analityczną, która mogłaby stanąć w muzeum w Wielkiej Brytanii

Jest już dostępna strona projektu Plan 28. Wczoraj John Graham-Cumming poinformował, że projekt wsparło 2,7 tys. ludzi. Trafił się nawet darczyńca, który przekazał kwotę tysiąca dolarów. Inni przekazywali po kilkadziesiąt funtów/dolarów. Inicjator projektu chciałby, aby Plan 28 uzyskał wsparcie 50 tys. ludzi, którzy przekazaliby kwotę odpowiadającą 10 dolarom.

Graham-Cumming pisze na swoim blogu, że zaoferowano mu także pomoc przy ewentualnej budowie maszyny lub cyfryzacji dokumentów. Trafiły się osoby, które chcą przekazać oprogramowanie na rzecz projektu. W planach jest spotkanie z przedstawicielami Science Museum.

Mówiąc o technologiach, zazwyczaj nie mówi się o przeszłości. Trzeba jednak przyznać, że dzieło Babbage'a jeszcze dziś jest zadziwiające. Warto mieć na uwadze, że maszyny analitycznej nie opracowano na fali postępu w znanych technologiach. To jest dzieło niezwykle otwartego umysłu wybiegającego znacznie poza swoją epokę.

Poniżej zamieszczamy film, który przedstawia maszynę różnicową, pierwsze z urządzeń Babbage'a.


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031