Wyszukiwarka nie musi być tylko pośrednikiem

03-10-2006, 14:17

Wirtualna Polska i Netsprint.pl cały czas pracują nad zmianami w swoim systemie wyszukiwawczym, którym przyświeca koncepcja "Inni odsyłają, my odpowiadamy". Zgodnie z powyższym hasłem, wdrożony ostatnio mechanizm wyszukiwania, w odpowiedzi na zapytania internautów do wyszukiwarki, ma za zadanie prezentować kompleksową informację, ściśle związaną z pytaniem użytkownika, a nie tylko linki do tematycznych stron.

- Postawiliśmy na konkretną informację, którą - jako wynik szukania - otrzymuje użytkownik. Nie trzeba po niej sięgać głębiej. - wyjaśnia Grzegorz Borowski, odpowiedzialny za produkty wyszukiwania w portalu Wirtualna Polska - Priorytetowe stały się dla nas same intencje użytkownika.

Borowski zapewnia, że szybkość i jakość prezentowanych wyników wciąż pozostają istotnym zagadnieniem, jednak pierwszorzędne znaczenie ma obecnie trafna analiza zamysłu internauty, dokonana w chwili wpisywania przez niego w okno wyszukiwarki słowa, czy wyrażenia.

Prezentowany przez WP i Netsprint.pl wynik szukania przyjmuje postać uporządkowanych informacji oraz definicji encyklopedycznych. Opatrzony jest specjalną grafiką (warunki pogodowe, kursy walut), bądź zdjęciem (okładka książki, płyta CD, plakat filmu, aktor, piosenkarz, pisarz, polityk, itp.). Przy odpowiedziach wykorzystano główne bazy informacyjne portalu, kalkulatory, przeliczniki oraz Wikipedię.

Przykładowo, wpisując w wyszukiwarkę sformułowanie Paweł Małaszyński, użytkownik otrzyma nie tylko linki do stron WWW, ale przede wszystkim fotografię i skróconą biografię artysty wraz z jego filmografią. Z kolei na pytanie o warunki pogodowe, system przedstawi - wykorzystując mechanizm geotargetowania - prognozę odnoszącą się do miejsca zamieszkania pytającego. Analogiczny mechanizm dotyczy np. repertuaru kin. Natomiast hasła: lotto czy toto lotek, którymi często posługują się użytkownicy, znajdą bardzo ścisłą odpowiedź - aktualne wyniki losowania gier Totalizatora Sportowego.

- Wierzymy w koncepcję, w której wyszukiwarka rozwiązuje konkretne problemy internautów i oszczędza ich czas. - wyjaśnia genezę zmian Artur Banach, Prezes Netsprint.pl. - Porządkujemy zasoby znajdujące się w polskiej Sieci tak, by na większość zapytań użytkowników dostarczać dokładne, oczekiwane przez nich informacje już na stronie wynikowej. Niezależnie od tego, czy szukają oni informacji encyklopedycznych, chcą wybrać miejsce wakacyjnego wypoczynku, bądź fachowca w najbliższej okolicy, znajdą odpowiedź w naszych wynikach wyszukiwania.

Szczegóły wprowadzanej koncepcji na wyszukiwanie oraz przykłady zapytań i wyników znajdziecie na stronie:

Tematy pokrewne:  

tag NetSprint.pl
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930