Wymiana okien - kiedy jest konieczna?

05-03-2020, 08:29

W domu utrzymuje się niska temperatura, choć grzejniki nieustannie działają? W pomieszczeniach czuć chłodne podmuchy? To oznaki, które mogą świadczyć o tym, że okna straciły szczelność. W jakich sytuacjach konieczna jest wymiana stolarki okiennej?

Nieszczelne okno a konieczność jego wymiany

O tym, że okna przestają dobrze chronić mieszkanie przed chłodem, świadczą przede wszystkim takie sygnały, jak niska temperatura w pomieszczeniach, mimo włączonego ogrzewania i zimne powiewy, wyczuwalne od okna. Niepokoić powinny także problemy z obsługą okien np. kłopot z ich zamykaniem i otwieraniem, ściekanie wilgoci na parapet albo słyszalny „świst” w wietrzne dni. Aby upewnić się, czy stolarka okienna jest nieszczelna, wystarczy w zimny dzień przesunąć dłonią wzdłuż ram. Jeżeli chłodny powiew jest mocno wyczuwalny – to znak, że okno nie zapewnia odpowiedniej termoizolacji.

wymiana okien

Nie zawsze nieszczelność okna oznacza, że jest konieczna jego wymiana. Bywa, że okno po prostu wymaga regulacji: zwiększenia docisku skrzydła do ramy. Może się też zdarzyć, że problem związany jest np. z uszczelkami – i wystarczy wymienić tylko je. Jeżeli jednak te zabiegi nie przyniosą efektu, oznacza to, że należy rozważyć wymianę stolarki okiennej. Niestety, problem z nieszczelnością może pojawić się nawet w przypadku produktów stosunkowo nowych. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których te zostały nieprawidłowo zamontowane, zakupiono okna o złym rozmiarze (nawet kilka milimetrów może mieć duże znaczenie!) albo użytkowano je w niewłaściwy sposób.

 

Uszkodzenie okna a wymiana

Wymiana okna może być też konieczna z powodu jego uszkodzeń. Okno może zostać wypaczone, źle pielęgnowane (zwłaszcza stare) okna z drewna niekiedy ulegają uszkodzeniom na skutek działalności wilgoci albo korników, zdarzają się także pęknięcia szyb. W tym pierwszym i drugim wypadku – najlepiej od razu wymienić okno. Jeśli chodzi o pęknięte szyby – zazwyczaj tańszą alternatywą wobec wymiany całego okna, jest wprawienie nowego pakietu szybowego. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą i upewnić, że stolarka po takim zabiegu wciąż będzie posiadała odpowiednie parametry termoizolacyjne.

wymiana okien

Czy wymiany okna można uniknąć?

Wymiana okien wiąże się ze sporymi kosztami, których często właściciele domu wolą uniknąć. W takich sytuacjach, gdy okno okazuje się nieszczelne, można oczywiście próbować stosować pewne metody, ograniczające wychładzanie wnętrz. Do najpopularniejszych należy układanie pod oknem elementów mających je uszczelnić i ograniczyć napływ zimnego powietrza czy zaklejanie ram taśmą termoizolacyjną (co pozwala ograniczyć straty ciepła, ale uniemożliwia też otwarcie okna). Niestety, jeżeli okno jest nieszczelne lub uszkodzone, tego typu rozwiązania będą nieskuteczne na dłuższą metę. Można spodziewać się pogłębiania problemu – do domu będzie przedostawało się z zewnątrz chłodne powietrze, może też dojść do dostawania się do wnętrz wilgoci, a to z kolei tworzy warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Warto więc odpowiednio wcześnie zaplanować wymianę okien, traktując ją jako inwestycję w komfort domowników oraz niższe rachunki za ogrzewanie. Dobrze pamiętać, że nowe okna, z dobrym współczynnikiem przenikalności cieplnej, mogą poprawić bilans energetyczny budynku – a co za tym idzie, sprawić, że będzie łatwiej go ogrzać.

Artykuł został przygotowany we współpracy z marką DAKO: producentem wysokiej jakości okien, drzwi i rolet.

 


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag wymiana okien
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: