Wykop: Włamywacze przesłuchani przez policję

17-09-2009, 13:55

Policja ustaliła i przesłuchała osoby odpowiedzialne za włamanie na Wykop.pl, kradzież bazy danych użytkowników serwisu i szantażowanie właścicieli. Teraz amatorom łatwego zarobku grozi kara do 3 lat więzienia.

Główni podejrzani to trzej młodzi chłopcy: 18-latek z Olsztyna i dwóch 15-latków z Włocławka i Braniewa. W sprawę włamania i kradzieży danych użytkowników Wykopu zamieszanych jest jednak więcej osób - według ustaleń policji są to mieszkańcy Bielska Białej, Braniewa i Poznania.

Wczoraj, 16 września odbyło się przesłuchanie podejrzanych i przeszukanie ich mieszkań oraz zabezpieczenie ich sprzętu komputerowego. Odzyskano skradzione bazy danych i - jak twierdzi policja oraz przedstawiciele Wykopu - "nie ma żadnych wiarygodnych informacji, że obecnie dane użytkowników są w jakikolwiek sposób zagrożone".

Wytropienie i ustalenie hakerów zajęło policjantom kilkanaście dni. Pomocna była przy tym bliska współpraca z administratorami zaatakowanego serwisu, a także działów bezpieczeństwa Allegro i Naszej-Klasy - informuje Michał Białek, rzecznik Wykopu na oficjalnym blogu serwisu.

Sprawa włamania i kradzieży bazy ponad 100 tys. zarejestrowanych użytkowników Wykop.pl wyszła na jaw 5 września, po tym, jak jeden z internautów zamieścił o tym informacje oraz dowody z włamania w serwisie pokazywarka.pl, a potem także na Wykopie. Z informacji przekazanych przez przedstawicieli Wykopu oraz policję wynika, że do włamania mogło dojść około 20 sierpnia br. W tym dniu administratorzy serwisu stwierdzili, że nastąpił atak na testowy serwer zakończony udanym włamaniem. Sprawcy skradli bazę poufnych danych użytkowników, która zawierała loginy, zaszyfrowane hasła dostępowe do Wykopu oraz adresy e-mail.

Po włamaniu złodzieje udostępnili skradzione dane kilku innym osobom - podaje policja. Ponadto jeden z nich szantażował serwis Wykop, grożąc ujawnieniem całej bazy danych. Oczekiwał od serwisu "ciekawych propozycji".

Za włamanie i kradzież danych informatycznych oraz zakłócenie działania baz danych grozi kara do 3 lat więzienia - informują przedstawiciele policji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dwóch z głównych podejrzanych ma tylko po 15 lat.


Źródło: Wykop, Policja
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy