Wydawcy książek idą na wojnę z Chomikuj.pl

GazetaPrawna.pl 25-04-2010, 12:05

Serwis Chomikuj.pl jest pełen nielegalnych kopii książek – skarżą się wydawnictwa. Czarę goryczy przechyliło pojawienie się w tym serwisie pirackich kopii najnowszej powieści Dana Browna „Zaginiony symbol”. Wydawcy rozpoczęli wysyłanie do Chomikuj.pl skarg i zgłosili sprawę policji. Czy powtórzy się historia z odSiebie?

Na „Zaginiony symbol” polscy czytelnicy czekali cztery lata. Tuż po swojej premierze książka stała się hitem. I to nie tylko w księgarniach, także w serwisie Chomikuj.pl, gdzie całkiem za darmo można ściągnąć jej pirackie wersje. Tylko z konta jednego użytkownika zrobiono to 6 tysięcy razy. Wszystkich użytkowników tego serwisu jest już blisko 4 mln.

„Zaginiony symbol” to tylko jedna z dziesiątków tysięcy książek, które są do pobrania na specjalnych serwisach internetowych służących oficjalnie za zapasowe internautom dyski. – Jawne piractwo – oburzają się polscy wydawcy i zapowiadają walkę. Już zasypują popularnego Chomika skargami i zgłaszają sprawę policji.

„Zwracam się do Państwa z prośbą, aby zacząć aktywnie walczyć z serwisami udostępniającymi nielegalnie Państwa treści w internecie. Chcielibyśmy, w pierwszej kolejności, skierować nasze działania przeciwko serwisowi Chomikuj.pl” – taki list najpierw do swoich kontrahentów, a potem do niemalże wszystkich polskich wydawnictw rozesłał kilka dni temu Bartłomiej Roszkowski, właściciel serwisu Nexto.pl sprzedającego e-booki i książki w wersji audio.

– Ktoś wreszcie musiał to głośno powiedzieć: Chomikuj.pl, Wiaderko.pl, Peb.pl czy inne podobnie działające serwisy stają się prawdziwą plagą dla wydawców – mówi DGP Roszkowski. Rzeczywiście coraz więcej wydawnictw skarży się na straty, jakie ponosi z powodu piractwa książkowego. Nieoficjalnie ich właściciele mówią, że to może być nawet kilka milionów złotych rocznie.

– Jesteśmy serwisem hostingowym udostępniającym użytkownikom narzędzie, które – podobnie jak każde inne – może być przez nich wykorzystane we właściwy i niewłaściwy sposób – tłumaczy Piotr Hałasiewicz, rzecznik Chomikuj.pl. – Zdarzają się niestety przypadki, iż użytkownicy wbrew postanowieniom regulaminu wykorzystują konta na portalu do łamania praw – dodaje Hałasiewicz i zapewnia, że serwis reaguje na takie skargi.

Eksperci, choć przyznają, że wydawcy mają rację, walcząc o swoje, to podkreślają jednak, że sytuacja nie jest jasna. – Udostępnianie kopii książek tak szeroko, jak na tych portalach, ewidentnie przekracza prawo do prywatnego użytku – uważa dr Wojciech Machała, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego. – Z drugiej strony, jeżeli serwisy reagują na skargi w sprawie takich pirackich kopii i je usuwają, to są zwolnione z odpowiedzialności, bo nie mogą przecież prewencyjnie kontrolować swoich użytkowników – podsumowuje Machała.

W obecnej chwili występują trudności z połączeniem z serwerem chomikuj.pl, choć jeszcze dziś rano witryna była dostępna. Czy powtórzy się historia, jak z serwisem odSiebie?

Szczegóły w Gazecie Prawnej w artykule pt. Polscy wydawcy książek idą na wojnę z Chomikiem

Sylwia Czubkowska, Barbara Sowa

gazeta prawna


Następny artykuł » zamknij

Inwestuj we własny etat

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy