Wydajniejsze i... ładniejsze nadajniki telekomunikacyjne

18-09-2007, 23:10

Szwedzki producent telefonów komórkowych - Ericsson - ujawnił projekt nowego nadajnika telekomunikacyjnego. Ma być bardziej wydajny, przyjazny dla środowiska, tańszy, a także... ładniejszy.

Nadajnik zaprojektował znany szwedzki architekt Thomas Sandell. Betonowa konstrukcja ma 5 metrów średnicy i 40 wysokości. Jest o wiele bardziej przyjazna dla środowiska niż stosowana do tej pory technologia budowy ze stali. Zużycie dwutlenku węgla w procesie produkcji i transportu będzie mniejsze o około 30% - podaje Ericsson na swoich stronach.

Zastosowanie betonu zamiast stali, dzięki możliwości jego pomalowania, pozwoli wkomponować obiekt w naturalne otoczenie i zmniejszyć dzięki temu szkody wyrządzane krajobrazowi.

W projekcie widać także inne rozwiązania, dzięki którym zmniejszy się negatywne oddziaływanie stacji przekaźnikowych na środowisko naturalne. Dzięki temu, że bazowa stacja nadawcza umieszczona będzie na szczycie samej wieży, zmniejszy się dystans między nią a antenami. To z kolei pozwoli na zwiększenie zasięgu, co nie jest bez znaczenia dla gęstości rozmieszczania tego typu stacji. Sama konstrukcja zajmować będzie także o około 2/3 mniej miejsca niż tradycyjne, stosowane do tej pory.

Z jednej strony charakterystyczna dla krajów skandynawskich troska o środowisko naturalne, z drugiej dbałość o rachunek ekonomiczny. Jak widać na przykładzie Ericssona jest to wykonalne. Trzeba tylko chcieć.


Ericsson Tower Tube

Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy