Wybór Inspektora Ochrony Danych

25-09-2018, 18:06

RODO doprowadziło do pojawienia się nowego stanowiska – inspektora ochrony danych, który zastępuje dotychczasowego administratora bezpieczeństwa informacji. Powierza mu również innowacyjną, znacznie istotniejszą rolę aniżeli tą, jaką dotychczasowy porządek prawny nadawał administratorowi bezpieczeństwa informacji. Jak i gdzie szukać takiego specjalisty?

RODO ujednolica kryteria powołania, terminologię oraz status i zadania inspektorów ochrony danych we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Ich zadaniem – tak jak wcześniej administratorów bezpieczeństwa informacji (ABI) – jest działanie na rzecz zgodnego z przepisami o ochronie danych przetwarzania danych, zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym.

Inspektor ochrony danych postawiony został przed szeregiem nowych wyzwań. Jego zadaniem jest ścisła współpraca z organem nadzorczym, którym jest w Polsce Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Ponadto pełni on także funkcję punktu kontaktowego dla osób, których dane dotyczą i monitoruje wykonanie oceny skutków dla ochrony danych.

IOD na wyciągnięcie ręki 

Stanowisko inspektora ochrony danych może piastować zarówno pracownik administratora lub podmiotu przetwarzającego, jak i osoba spoza wewnętrznej struktury organizacji. Osoba sprawująca tę funkcję musi wykazywać się dogłębną znajomością rozporządzenia oraz przepisów krajowych regulujących przetwarzanie informacji i realizować poszczególne postanowienia w praktyce. Biorąc pod uwagę te elementy, warto powierzyć tę funkcję wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. Powierzenie funkcji IOD-a zewnętrznym instytucjom o sprawdzonej renomie gwarantuje dostęp do specjalistycznej wiedzy z zakresu ochrony danych osobowych. Dodatkowy atut stanowi doświadczenie biznesowe i sektorowe dotyczące działalności administratora. Zewnętrzny IOD to ponadto merytoryczna pomoc dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informacji w organizacji.

Wypowiedź: Maciej Kaczmarski, ODO 24


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728