Wybierasz się na studia podyplomowe? Oto kilka wskazówek dla przyszłych żaków!

22-01-2019, 14:45

Przekrój kierunków studiów podyplomowych jest bardzo duży. Szumne nazwy niektórych z nich napędzają młode osoby, które są spragnione wyjątkowych szans na rynku pracy. Trzeba jednak wiedzieć, że edukacja to wielkowymiarowa inwestycja – poświęca się jej swoje pieniądze, czas i cenną uwagę. Dlatego też to, jakie studia podyplomowe podejmiemy, powinno być przemyślane i trafione. Jak tego dokonać? Oto kilka informacji dla zainteresowanych, być może przyszłych żaków!

mat partnera

Ile kosztują studia podyplomowe, ile trwają i kiedy są zajęcia?

Studia podyplomowe dla nauczycieli (więcej www.sdmo.edu.pl) dedykowane są przede wszystkim dla osób czynnych zawodowo, które pragną poszerzyć swoje kwalifikacje. Dlatego cykl kształcenia odbywa się w weekendy, czyli soboty i niedziele. Dla wielu osób, które pracują w tym czasie lub mają inne obowiązki, to pierwsza poważna przeszkoda. Plusem jest to, że studia podyplomowe trwają od rana do wieczora, lecz zwykle co drugi weekend. Wówczas lepiej można zaplanować sobie wiele osobistych spraw.

 

Studia podyplomowe dla nauczycieli: www.edulabor.pl/studia-podyplomowe-dla-nauczycieli/

 

Ile trwają studia podyplomowe? Zwykle pełen cykl kształcenia obejmuje dwa semestry akademickie (letni i zimowy). Studia podyplomowe tanie nie są, jednak opłaca się wyjść z założenia, że edukacja jest warta każdych pieniędzy i jeśli tylko poświęci się jej odpowiednio dużo czasu, zaprocentuje i zwróci się z nawiązką. Średnio koszt studiów podyplomowych dla nauczycieli to około 3 000 zł, choć nie jest to żadna reguła. Wszystko zależy od miasta, profilu i standardu szkoły podyplomowej, zakresu kształcenia itd. Jeżeli podjęcie nauki podyplomowej nie jest dla nas pilną sprawą, warto obserwować oferty, gdyż w niektórych placówkach pojawiają się obniżki.

 

Dla kogo studia podyplomowe będą największą korzyścią?

Jak sama nazwa wskazuje, aby podjąć studia tego typu trzeba wykazać się dyplomem studiów I lub II stopnia. W przypadku studiów podyplomowych dla nauczycieli będzie to dyplom licencjata lub magistra z tej dziedziny. Podnoszenie kwalifikacji pedagogicznych to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych opcji – aby np. absolwent matematyki lub geografii mógł uczyć w szkole, wymaga studiów pedagogicznych. Może je podjąć w formie podyplomowej.

Studia podyplomowe w Polsce skierowane są na wiedzę praktyczną. Z jednej strony wymaga tego bardzo napięty plan semestralny, z drugiej zaś zakłada się, że studia podyplomowe mają udoskonalić dotychczasową wiedzę o nowe kompetencje, nie zaś przygotowywać od zera. Stąd środek ciężkości przeniesiony jest na projekty, prezentacje, opracowania grupowe itp. Jeśli więc po studiach czujemy, że brak nam tej praktycznej wiedzy w danej dziedzinie, studia podyplomowe mogą być jedną z opcji doszkolenia się.

Dla kandydatów na studia podyplomowe dla nauczycieli cenną wskazówką może być to, że wymagają one w planie studiów odbycia praktyki. Dla wielu osób czynnych zawodowo, tego typu obligatoryjne zajęcia są sporą przeszkodą i trudno wcisnąć je w grafik. Na szczęście placówki edukacyjne często idą na rękę i pomagają zrealizować plan praktyk, dlatego przy odrobinie szczęścia kandydat na studia podyplomowe może upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytaćfot. Chce.to
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne: