Wszystko o zdrowym śnie

13-02-2019, 08:30

Sen jest procesem i czasem, który jest niezbędny dla ludzkiego organizmu. Pozwala on na utrzymanie zdrowia całego ciała, a także umysłu. Wielu specjalistów jest zdania, że sen jest najlepszym kosmetykiem. A inni twierdzą, że sen to najlepsze lekarstwo. To podczas tego procesu w organizmie dochodzi do wielu korzystnych dla zdrowia zmian. Mózg zaczyna naprawiać uszkodzenia, reguluje swoją pracę i zapamiętuje nowo przyswojone informacje. Podczas snu mózg może również rozwiązywać niektóre problemy, z którymi nie dajemy sobie rady na jawie. Jest również wiele innych korzyści, jakie daje nam sen i warto zadbać o to, był to proces zdrowy i prawidłowy.

mat partnera

Rola snu dla ludzkiego organizmu

Na początek warto zastanowić się, jaka jest rola snu. Wiele osób jest zdania, że sen jest niepotrzebny i jest on stratą czasu. Niestety w dobie dwudziestego pierwszego wieku wiele osób decyduje się na wydłużenie czasy aktywności, by zmniejszyć czas snu. To karygodny błąd, który negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Na temat działania snu wykonuje się wiele badań. A jedne z badań naukowych wykazują, że jest to proces, który ma niezastąpiony wpływ na ludzkie zdrowie. A brak snu może doprowadzić nie tylko do wielu zaburzeń w organizmie, ale także do śmierci i to nawet szybciej niż brak jedzenia.

(Zobacz naszą recenzję - https://nasen.info.pl/2017/04/02/snoran-plus-prosty-i-sprawdzony-sposob-na-chrapanie/)

Badania te wykazały, że już po pierwszych dwóch dobach bez snu znacząco pogarsza się kondycja całego organizmu. To zaburzenie dobowe ma wpływ na kondycję fizyczną, a także umysłową i psychiczną. Po nieprzespanych nocach pogarsza się u nas pamięć i koncentracja. Brak snu sprawia, że stajemy się bardziej rozkojarzeni, a organizm jest mniej odporny na choroby. Dodatkowo zburzenia rytmu dobowego sprawiają, że zwiększa się ryzyko wypadków. Tak więc nie warto rezygnować ze snu, ponieważ to proces, który dba o nasze zdrowie, jak nic innego. Sen to zdrowie i długie życie, o tym przekonują nas specjaliści i naukowcy.

Zdrowy sen to błyskawiczna regeneracja

W czasie snu dochodzi do sprawnej regeneracji całego organizmu. Na początku organizm zaczyna regenerować uszkodzenia i zmiany, jakie powstały w obrębie mózgu i układu nerwowego w ciągu dnia. Z punktu widzenia medycznego sen jest czasem, który pobudza aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Dodatkowo ma on również wpływ na proces odnowy fizycznej. Te procesy to właściwie główne zadania snu, ale jak przekonują naukowcy, nie jest to jego jedyna rola.

W czasie zdrowego snu w organizmie przeplatają się ze sobą dwa różne procesy. Pierwszy to stan NREM. To sen głęboki, wolno falowy i spokojny. Podczas tej fazy sen odbywa się bez szybkiego poruszania się gałek ocznych. To właśnie w tej fazie częstotliwość fal mózgowych jest najmniejsza. Ta faza dzieli się na kolejne cztery. Pierwsza z nich trwa zaledwie kilka minut. To czas, kiedy organizm jest w fazie pół snu, ale nadal pozostaje jedną nogą na jawie. W czasie drugiej i trzeciej fazie organizm zaczyna się stopniowo zagłębiać w sen, a następnie zamyka się na czwartą fazę, by pogrążyć się twardo we śnie. To właśnie w tej ostatniej fazie mózg niemal całkiem zanika i jest to czas, kiedy bardzo intensywnie się regeneruje. Wielu naukowców jest zdania, że to właśnie ostania, czwarta faza snu jest najważniejsza i to jedynie ona jest prawdziwym snem.

Ciekawe jest również nasze śnienie, czy to prawda, że nasze sny nie mają żadnego wpływu na nasze zdrowie? Jak więc można wytłumaczyć to, że osoby po wypadkach, które były w śpiączce i miały sny, dochodziło do zdrowia znacznie szybciej?

Jak zadbać o zdrowy sen?

Sen jest procesem, który u każdego z nas wygląda inaczej. Wiele osób w obecnych czasach nie śpi dobrze, a sen zostaje wielokrotnie zaburzony w ciągu jednej nocy. Takie zaburzenia nie mają dobrego wpływu na nasze zdrowie. Sen zdrowy powinien trwać od ośmiu do dziewięciu godzin. Ważne jest również, to kiedy i jak kładziemy się spać. Jeśli tuż przed zaśnięciem w naszej głowie pojawiają się myśli o tym, co dziś źle zrobiliśmy lub czego nie zdążyliśmy zrobić, to w organizmie zacznie zwiększać się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a to nie pozwoli nam na spokojny i zdrowy sen.

Konieczne jest więc zadbanie o to, by nasz sen był zdrowy i prawidłowy. Po pierwsze naukowcy zalecają kładzenie się do łóżka codziennie o tej samej porze. Dzięki temu będzie nam łatwiej zasnąć. Warto również zadbać o to, by w sypialni było ciemni i cicho. Jak już wspomnieliśmy, w pierwszych fazach snu organizm jest jeszcze w połowie na jawie, przez co nawet najmniejszy dźwięk, czy migające światełka mogą nas rozbudzić i utrudnić przejście do ostatniej i najważniejszej fazy snu. Zanim więc położymy się spać, warto zadbać o to, by wszystkie światła były zgaszone, a dźwięki w telefonach wyciszone, by nie były nas w stanie rozbudzić.

Dla zdrowego snu, w którym organizm zacznie się regenerować, konieczne jest wejście w czwartą fazę snu, w której mózg zaczyna się naprawiać. Jeśli nie dojdziemy do tej fazy snu, to nie poczujemy się wypoczęci i wyspani.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag sentag komunikat firmy
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: