Współtwórca Kinecta w rękach Apple - gigant potwierdził przejęcie PrimeSense

25-11-2013, 07:32

Urządzenia Apple będą kontrolowane ruchem? Firma musi to planować, skoro wreszcie kupiła PrimeSense, izraelski startup, który stworzył kluczowy element pierwszego Kinecta.

Od kilku miesięcy pojawiały się plotki o tym, że Apple może przejąć firmę PrimeSense. Dziennik Internautów wspominał o tym tydzień temu, kiedy rozmowy były w bardzo zaawansowanym stadium. Teraz jest już pewne, że Apple rzeczywiście przejęła firmę uczestniczącą w tworzeniu Kinecta.

Przedstawiciele Apple potwierdzili dla prasy fakt kupienia PrimeSense. Do wszystkich mediów zainteresowanych sprawą trafiło jednakowe, bardzo krótkie oświadczenie o następującej treści: "Apple kupuje od czasu do czasu mniejsze firmy technologiczne i generalnie nie dyskutujemy o powodach lub naszych planach".

PrimeSense kosztowała ponad 300 mln(?)

Według AllThingsD wartość transakcji wyniosła 360 mln dolarów. Inne źródło - Globes -  podaje cenę niższą, od 300 do 350 mln dolarów. Bloomberg wspomina o negocjowaniu ceny 350 mln, ale nie jest pewny, czy tyle właśnie kosztowało przejęcie.

Zakupiona firma PrimeSense została założona w Izraelu w roku 2005. Stworzyła ona kamerę będącą kluczową częścią urządzenia Kinect oraz oprogramowanie do analizowania scenerii 3D.

Microsoft zastosował technologię PrimeSense w urządzeniu Kinect pierwszej generacji, ale kolejna wersja tych urządzeń, wypuszczona razem z konsolą Xbox One, posiada już wyłącznie technologie Microsoftu. To oczywiście musiało oziębić stosunki pomiędzy PrimeSense i Microsoftem, a teraz obydwie firmy staną się bezpośrednimi rywalami.

zdjęcie

Współpraca z Microsoftem pozwoliła firmie PrimeSense wypromować swój produkt i zdobyć niezłe przychody. Dało się jednak zauważyć, że PrimeSense nie miała zamiaru uzależniać się od Microsoftu. Firma rozważała możliwość stworzenia wspólnie z Asusem kontrolera do PC-tów, podobnego do Kinecta. Rozwinęła też katalog swoich produktów, prezentując m.in. urządzenie Capri będące małym kontrolerem ruchu do zastosowań mobilnych.

Apple zrobi to lepiej niż Microsoft?

Wiele osób spyta o to, w jakich urządzeniach Apple będzie chciała wykorzystać kontrolę ruchem. Naturalną odpowiedzią wydaje się Apple TV, który naśladowałby w ten sposób Xboksa. Można jednak sądzić, że Apple będzie bardziej odważne niż Microsoft we wprowadzaniu tej technologii do innych urządzeń.

Sonda
Czy Apple wykorzysta kontrolę ruchem lepiej niż Microsoft?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Sterowanie ruchem może szybko trafić do Maków lub nawet iPadów czy iPhone'ów. Wówczas może się okazać, że Microsoft znów coś przegapił. Firma odniosła sukces z Kinectem dla Xboksa, to prawda, ale wielu ludzi czeka na sterowanie ruchem w komputerach osobistych i urządzeniach mobilnych.

Nie można też wykluczyć, że Apple użyje PrimeSense do walki prawnej. Firma ma już doświadczenie w oskarżaniu innych o "kopiowanie produktów" i może dojść do wniosku, że wszelkie kontrolery ruchowe są "kopią jej produktu". Jeśli tylko PrimeSense posiada jakąś ciekawą "własność intelektualną", Apple nie będzie miała oporów, by jej użyć. 

Czytaj także: HP pokazał notebooka z ruchowym kontrolerem Leap Motion. Czy to ma sens? - wideo


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy