Wróżenie z danych osobowych

19-06-2018, 13:11

Internauci obawiają się, że ich dane osobowe mogą wpaść w niepowołane ręce i zostać użyte w niechcianych celach, lecz i tak zostawiają w sieci mnóstwo śladów, z których można całkiem nieźle “wróżyć”. Nie potrzeba do tego linii na dłoni. Czy są tego świadomi?

IRCenter i FaceAddicted przeprowadziły eksperyment mający na celu określenie, w jakim stopniu internauci świadomie kontrolują swoje dane osobowe. Przygotowano ankietę dotyczącą niebezpieczeństw związanych właśnie z takimi informacjami. Aby wziąć udział w ankiecie, trzeba było zostawić bardzo dużo swoich prywatnych danych, a uczestnicy byli o tym informowani na każdym kroku badania. Pomimo to, uczestnicy badania, którzy doszli do końca ankiety, deklarowali, że nie zostawiają swoich danych osobowych.

Co ciekawe, internauci świadomi afery Cambridge Analytica częściej zgadzają się na zbieranie ich danych osobowych, niż pozostali użytkownicy internetu. Jak się okazuje, im większa świadomość niebezpieczeństw, tym większa akceptacja na codzienne praktyki związane z przetwarzaniem danych osobowych.

Internauci bardzo rzadko świadomie kontrolują lub zarządzają swoimi danymi osobowymi i często deklarują coś zupełnie innego, niż faktycznie robią. Dlatego też zbieranie i przetwarzanie danych leży całkowicie po stronie marketerów, którzy stoją przed ciągłym zadaniem edukacji internautów.

Raport z badania na temat danych osobowych można pobrać na tej stronie.

Autorki: Weronika Niżnik i Olga Wójcicka dla IRCenter

 

Czytaj także: RODO puka do drzwi. Akredytowany kurs inspektora ochrony danych (IOD). Recenzja oraz sprawdź zapisy na najbliższe akredytowane kursy IOD >>


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Reklama:

pożyczki

Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.