Wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka - poradnik WHO

20-10-2010, 12:20

Dostępna jest polska wersja poradnika Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), który dotyczy umiejscowienia obiektów emitujących pole elektromagnetyczne. Można ją pobrać za darmo. Publikacja przeznaczona jest dla decydentów i inwestorów, ale znajdziemy w niej także informacje na temat aktualnego stanu wiedzy dotyczącego wpływu pola elektromagnetycznego na zdrowie.

Na stronie WHO dostępna jest publikacja pt. "Wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka. Płaszczyzny dialogu". Jest to polskie tłumaczenie opublikowanej przez WHO pozycji „Establishing a Dialogue on Risks from Electromagnetic Fields".

Poradnik omawia aktualny stan wiedzy na temat wpływu pola magnetycznego na zdrowie ludzkie, reakcje społeczne i wytyczne dotyczące przebywania w polu elektromagnetycznym. Publikacja ma stanowić wsparcie dla decydentów, którzy stoją przed takimi problemami, jak brak pewności badań naukowych i jednocześnie potrzeba rozwijania infrastruktury.

>>> Czytaj: Mają informować o poziomie promieniowania komórek

Celem twórców poradnika jest poprawa procesu decyzyjnego poprzez zmniejszenie liczby nieporozumień i zwiększenie zaufania między zainteresowanymi stronami. Odpowiednio prowadzony dialog społeczny sprawia, że łatwiej jest uzyskać aprobatę dla nowych obiektów, chroniąc jednocześnie zdrowie i bezpieczeństwo danej społeczności.

- Decydenci, dostrzegając ryzyko, muszą wdrażać odpowiednie strategie ochrony zdrowia publicznego, a także umiejętnie reagować na pojawiające się społeczne niepokoje (jest to tzw. zarządzanie ryzykiem). Reagowanie na tego rodzaju wyzwania wymaga zaangażowania osób lub organizacji wyposażonych we właściwe kompetencje, posiadających odpowiednią wiedzę naukową, komunikatywnych, cieszących się dobrą opinią w gremiach kierowniczych i kontrolnych na każdym szczeblu – lokalnym, regionalnym lub nawet krajowym, czy globalnym - czytamy w poradniku.

Publikację można polecić nie tylko decydentom. Pierwszy rozdział powinien być interesujący dla wszystkich zainteresowanych wpływem nowych technologii na zdrowie.

>>> Pobierz poradnik WHO (PDF, 72 strony)


Źródło: WHO, UKE
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930