Work - life balance - wady i zalety pracy freelancera

02-03-2021, 09:57

Praca zdalna ma szereg niewątpliwych zalet, choć perspektywa siedzenia pod palmą z laptopem i kolorowym drinkiem w dłoni może bardzo odbiegać od rzeczywistości. Zatrudnienie jako freelancer wymaga ogromnej samodyscypliny, silnej motywacji i doskonałej organizacji. Jakie zawody można wykonywać zdalnie? Gdzie szukać ofert pracy?

Jak zostać freelancerem?

Decyzja o zostaniu pełnoetatowym wolnym strzelcem wiąże się z koniecznością porzucenia pewnej posady na etacie. Nie każdy jest na to gotów, poza tym warto najpierw uzbierać oszczędności pozwalające na opłacenie rachunków i innych zobowiązań w przypadku gdyby na początku liczba zleceń była niewielka. Dlatego też niektórzy decydują się na zostanie freelancerem na część etatu i zachowują dotychczasowe zatrudnienie.

Ofert pracy szukać można na specjalnie stworzonych w tym celu portalach dla freelancerów, takich jak Useme, Fiverr albo Freelancer.com. Wystarczy założyć najczęściej bezpłatne konto, a następnie aplikować na wybrane propozycje. Po wykonaniu zlecenia zarówno klient, jak i freelancer, wystawiają sobie wzajemnie opinię. Im więcej pozytywnych opinii, tym większa szansa na bardziej intratne oferty.

W zależności od wybranego zawodu, ofert szukać można również na stronach danych firm lub w social media – na Facebooku i Instagramie, co jest szczególnie przydatne w przypadku profesji kreatywnych. Warto rozważyć również założenie profilu na LinkedIn.

Jak zorganizować pracę zdalną?

home office praca zdalna

Największym kłopotem związanym z pracą zdalną są niewątpliwie domowe rozpraszacze. Pierwszy krok to ustalić granicę pomiędzy życiem prywatnym od pracy, czyli zachować work - life balance. Na początku najprościej będzie wyznaczyć stałe godziny, pokrywające się z harmonogramem pracy w biurze i starać się w miarę możliwości nie zajmować obowiązkami domowymi w tym samym czasie.

Warto zaopatrzyć się w narzędzia pracy, takie jak aplikacje mobilne i komputerowe, które pomagają monitorować wykonywanie zadań. Nozbe pozwala na ustalanie terminów, komentowanie progresu i  dodawanie checklisty. Trello dzieli zadania do wykonania na intuicyjne tablice myśli. Aplikacje wirtualnej sieci prywatnej VPN zapewniają bezpieczeństwo również podczas korzystania z niezabezpieczonych sieci WiFi. 

Niezwykle ważna będzie organizacja domowego biura. Powinien to być spokojny i dobrze oświetlony kącik, poświęcony wyłącznie na pracę. Wykonywanie innych czynności, jak jedzenie czy odpoczynek, w tym samym miejscu może zagrażać zachowaniu work - life balance.  

Jakie zawody mogą być wykonywane zdalnie?

Do najpopularniejszych zawodów zdalnych należą grafik komputerowy, programista, copywriter oraz inne profesje związane z marketingiem online. Programista to jeden z najbardziej potrzebnych zawodów na świecie. W dzisiejszym świecie każda właściwie firma, organizacja i kreatywny projekt wymaga silnej obecności w Internecie. Może to być osiągane za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej, a w każdym przypadku niezbędna jest pomoc programisty.

Programista front-end, odpowiada za konwersję czystego kodu do interfejsu graficznego, a programista back-end koncentruje się na bazach danych, tworzeniu skryptów i projektowaniu interfejsu. Niezależny programista, poza dobrym portfolio, powinien dobrze znać języki programowania, takie jak między innymi Java, Ruby i JavaScript.

Zawód copywritera nie wymaga studiów kierunkowych i wielu lat nauki, jednak ogromnej kreatywności i znajomości zasad marketingu online, jak pozycjonowanie czy obsługa programów wyszukujących słowa kluczowe. Treść jest niezbędna we współczesnym marketingu, dlatego firmy inwestują w autorów wysokiej jakości artykułów, blogów, informacji prasowych. W branży panuje ogromna konkurencja i choć stosunkowo łatwo zacząć pracę z zawodzie, trzeba być naprawdę dobrym, żeby zdobywać dobrze płatne zlecenia.Coraz większą popularnością cieszy się również zawód wirtualnego asystenta. To jeden z tak zwanych zawodów przyszłości, całkowicie wykonywany online. Firmy najchętniej wybierają na to stanowisko osoby, które wcześniej pracowały w podobnym charakterze w biurze stacjonarnym. Wirtualny asystent wykonuje standardowe prace biurowe, takie jak opieka nad kalendarzem i skrzynką mailową, sporządzanie i uzupełnianie dokumentów lub raportów, robienie zakupów online czy szeroko rozumiane kontakty z klientami.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Chcesz opublikować informację prasową lub artykuł swojej firmy w DI?
Masz dwie opcje do wyboru:

  1. Wyślij materiał pod adres: ip@di24pl. Redakcja codziennie wybiera kilka najciekawszych z nadesłanych artykułów i publikuje je po wstępnym przeredagowaniu.

  2. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój artykuł zostanie opublikowany w DI bez ingerencji redakcji w treść, wyślij materiał pod adres: kf@di24.pl. W ciągu 24h prześlemy Ci warunki takiej publikacji.


Tematy pokrewne:  

tag work life balancetag nolstag freelancer
To warto przeczytać


fot. inFakt
fot. ESET


fot. Sirichai
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne: