Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wnioski złożymy bez wychodzenia z domu, a sprawy urzędowe załatwimy w sieci

GazetaPrawna.pl 31-12-2010, 09:46

Według wcześniejszych zasad to urząd decydował, czy kontakt z wnioskodawcą odbywa się elektronicznie. Od nowego roku będziemy mogli wybrać, czy udać się do placówki osobiście, czy też skorzystać z internetu. Zmianę sytuacji zapewnia nowelizacja ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Czy można mówić o przełomie w komunikacji z organami administracji publicznej?

Nowelizacja ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne wprowadziła – obok pisemnej i ustnej – elektroniczną formę załatwiania spraw. Którą z nich wybierzemy, zależy od nas. Dotychczas, by załatwić sprawę w urzędzie, należało osobiście się w nim stawić. Obecnie, aby korzystać z tzw. elektronicznej administracji, należy albo posiadać bezpieczny podpis elektroniczny, albo stworzyć sobie profil zaufany w ePUAP, który umożliwi uwierzytelnianie się w systemach teleinformatycznych administracji publicznej. (...)

Jak to będzie funkcjonowało w praktyce?

Postępowanie administracyjne będzie można wszcząć za pomocą wysłanego do organu dokumentu elektronicznego. Powinien być on uwierzytelniony za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego ePUAP oraz zawierać dane w ustalonym formacie, znajdującym się we wzorze podania, określonym w odrębnych przepisach – jeżeli te przepisy nakazują wnoszenie podań według określonego wzoru. To są nasze obowiązki, natomiast po stronie organu administracji będzie spoczywał obowiązek potwierdzenia wniesienia podania przez doręczenie urzędowego poświadczenia odbioru, na wskazany przez stronę adres elektroniczny. W przypadku rozstrzygnięcia postępowania decyzja przesyłana stronie w wersji elektronicznej musi zostać obligatoryjnie podpisana bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Co będzie można załatwić za pomocą ePUAP?

Właściwie wszystko to, co do tej pory wymagało drogi pisemnej, tj. wydawanie decyzji administracyjnych, uzyskanie postanowień, zaświadczeń czy załatwienie spraw wnoszonych w ramach postępowań wnioskowych i skargowych. Ograniczona będzie ilość dodatkowych dokumentów koniecznych do dołączenia przy rozstrzyganiu sprawy. Jest też szansa na znaczne skrócenie postępowania. Wszystko dzięki przekazywaniu sobie nawzajem określonych danych z rejestrów państwowych bezpośrednio pomiędzy zainteresowanymi urzędami.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Wnioski złożymy bez wychodzenia z domu, a sprawy z urzędem załatwimy w sieci

Agnieszka Bobowska

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *