Wnioski do Krajowego Rejestru Karnego złożymy przez internet

PAP 30-08-2011, 11:38

Posłowie jednogłośnie przyjęli we wtorek projekt zmian w przepisach umożliwiający występowanie i otrzymywanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) drogą elektroniczną, a także pozwalający prowadzić Rejestr w systemie teleinformatycznym.

Projekt nowelizacji ustawy o KRK, przyjęty przez rząd pod koniec lipca, dostosowuje polskie przepisy do regulacji europejskich. Chodzi o zasady wymiany informacji w ramach europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (system ECRIS). Nowe rozwiązania mają uprościć uzyskiwanie przez przedsiębiorców informacji z rejestrów karnych innych państw członkowskich UE. Według resortu sprawiedliwości zmniejszy się ryzyko zatrudnienia przez przedsiębiorcę osoby, która popełniła za granicą czyn uniemożliwiający jej zatrudnienie na danym stanowisku w Polsce.

>> Czytaj także: W bieżącym roku już milion spraw wpłynęło do e-sądu

Składanie wniosków, zapytań oraz uzyskiwanie informacji z KRK przez internet będzie się odbywać za pośrednictwem skrzynki dostępowej, którą będzie można utworzyć na internetowej platformie resortu sprawiedliwości. Ma ona umożliwić dostęp także do innych rejestrów: Krajowego Rejestru Sądowego, Rejestru Zastawów, ksiąg wieczystych.

W projekcie zawarte zostały również przepisy regulujące sposób przetwarzania danych o osobach skazanych poza granicami Polski, które zostały przekazane KRK. Określono sposób wykorzystywania tych danych w krajowych postępowaniach karnych, administracyjnych i wszelkich innych postępowaniach.

Większość projektowanych regulacji ma wejść w życie 27 kwietnia 2012 r. Znaczna część środków potrzebnych na wprowadzenie planowanych zmian będzie pochodzić z funduszy Unii Europejskiej.

>> Czytaj także: Księgi wieczyste online - 20 mln wglądów po roku


Źródło: PAP
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31