Własny biznes pod skrzydłami anioła

Swoją działalność prowadzą z dala od jupiterów i kolorowych gazet. Gdyby nie ich aktywność, nigdy nie usłyszelibyśmy o takich gigantach, jak Skype, Google czy Yahoo. Na Zachodzie spełniają ważną rolę w gospodarce - w Polsce ich znaczenie jest wciąż marginalne. Czy Anioły Biznesu są nam jeszcze potrzebne?

Anioły Biznesu to osoby fizyczne lub przedsiębiorcy, którzy inwestują w przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju (w tzw. startupy). W zamian za środki finansowe obejmują udziały w dobrze rokujących projektach z różnych branż. Liczy się dla nich innowacyjny pomysł i kompetentny zespół, który pozwoli osiągnąć oczekiwaną stopę zwrotu z inwestycji. Najczęściej inwestują w projekty z branż, w których sami odnieśli sukces. Dzięki temu wnoszą do spółki coś więcej niż kapitał.

Aniołów Biznesu od funduszy Venture Capital różni mniej sformalizowane podejście do analizy pomysłów. Business Angels większą wagę przywiązują za to do idei i człowieka - mniej istotne są kolumny z Excela. Pomysł i zespół musi mieć „to coś”.

Kogo (czego) szukają Anioły?

Aniołom Biznesu nie chodzi tylko o to, aby znaleźć osoby z dobrym pomysłem na biznes. Nie każda firma i nie każdy (nawet bardzo dobry) pomysł ma szanse uzyskać tego rodzaju wsparcie. Dla każdego inwestora kluczowym jest pytanie o kompetencje ludzi przedstawiających projekt. To właśnie ludzie muszą być gwarantem realizacji przedstawianego projektu i to od nich zależy jego powodzenie. Interesują nas przede wszystkim projekty o globalnych perspektywach, których kluczową wartością są ludzie. Skuteczny i dobrze zmotywowany zespół to naszym zdaniem podstawa sukcesu – mówi portalowi Bankier.pl Adrian Fester z klubu Aniołów Biznesu PolBAN. Oprócz kompetentnego zespołu istotny jest potencjał wzrostu, model biznesowy, racjonalne oczekiwania finansowe i przewaga konkurencyjna produktu.

Business Angels nie zajmują się działalnością charytatywną. Inwestują swoje pieniądze, aby osiągnąć wymierne korzyści. Szukamy projektów innowacyjnych, których realizacja zapowiada osiągnięcie sukcesu i uzyskanie wysokiej stopy zwrotu z inwestycji – mówi portalowi Bankier.pl Magdalena Kotkowska-Patucha ze Śląskiej Sieci Aniołów Biznesu.

Anioły w Polsce

Polski rynek Aniołów Biznesu, mimo dynamicznego rozwoju w ostatnich latach, jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Aktywnie działa na nim kilkuset inwestorów skupionych w kilku sieciach.

Więcej informacji można uzyskać w analizie pt. „Własny biznes pod skrzydłami anioła” przygotowanej przez portal Bankier.pl.

>> Czytaj także: Jak sięgnąć po pieniądze z nieba?


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Tematy pokrewne:  

tag inwestycjetag inwestorzytag anioły biznesu
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031