Wkrótce koncesje dla nadawców telewizji cyfrowej

PAP 21-07-2011, 19:05

W najbliższych dniach KRRiT wyda koncesje dla nadawców, którzy obok TVP będą emitowali swoje programy (Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV i Polo TV) na pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej - poinformowała Agnieszka Ogrodowczyk, dyrektor departamentu koncesyjnego w KRRiT.

Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami na pierwszym multipleksie znajdą się programy telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP Info. Przez wiele miesięcy przedstawiciele rządu, KRRiT i Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie mogli dojść do porozumienia w sprawie zagospodarowania pozostałych miejsc. Ostatecznie zorganizowano konkurs.

W kwietniu KRRiT poinformowała, że konkurs na programy telewizyjne na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej wygrały Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. Rada podała, że wybierając nadawców, chciała zapewnić odbiorcom różnorodną ofertę programową, w której obok programów telewizji publicznej, znajdą się kanały: filmowy (Kino Polska Nostalgia), muzyczny (Eska TV), rozrywkowy (ATM Rozrywka TV) oraz informacyjno-publicystyczno-poradnikowy (program U-TV spółki Stavka). Kino Polska TV zrezygnowała jednak z koncesji na nadawanie, ustępując miejsce Polo TV.

>> Czytaj także: Prezydent podpisał ustawę o naziemnej telewizji cyfrowej

- Niestety, rezygnacja jednego z nadawców i wybór nowego wymagały ponownych uzgodnień w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej warunków technicznych dla pierwszego multipleksu. Te uzgodnienia już się zakończyły, 13 lipca wydane zostało nowe postanowienie Prezesa UKE, którego treść została wysłana do nadawców. Od tego postanowienia nadawcom przysługuje odwołanie, które można zgłosić w ciągu 7 dni. Po upływie tego terminu postanowienie Prezesa UKE stanie się prawomocne i Przewodniczący KRRiT będzie mógł wydać decyzję koncesyjną. Decyzja o umieszczeniu nowych programów w MUX-1 jest przygotowana do wydania. Nastąpi to więc w ciągu najbliższych dni - powiedziała Agnieszka Ogrodowczyk.

Dodała, że następnie nadawcy zwrócą się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rezerwację częstotliwości. Mając koncesje i rezerwacje częstotliwości oraz po ustaleniu z Urzędem harmonogramu uruchomienia naziemnej telewizji cyfrowej, pierwszy multipleks będzie mógł ruszyć. Oczywiście to, kiedy to się stanie, będzie zależało od nadawców i operatora technicznego tego multipleksu. Spodziewamy się jednak, że w niektórych regionach Polski ruszy on już w trzecim kwartale tego roku - zaznaczyła.

Jak wyjaśniła, multipleks pierwszy, podobnie jak już działający multipleks drugi, będzie uruchamiany "wyspowo" - stopniowo w różnych regionach Polski. Dodała, że ma nadzieję, iż jego programy będą dostępne dla wszystkich Polaków na Euro 2012.

>> Czytaj także: Cyfryzacja TV: uwaga na nieuczciwych akwizytorów


Źródło: PAP
  
znajdź w serwisie

Brak danych. Sprawdź później :)
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031