Witryny w domenie .PL będą odporniejsze na podszywanie się

28-02-2012, 14:56

Strony internetowe z końcówką .pl mają uzyskać możliwość zabezpieczenia się przed cyberprzestępcami, którzy chcąc wyłudzić dane internautów, przekierowując ich do stworzonych przez siebie fałszywych witryn o podobnej szacie graficznej. Zakończył się pierwszy etap wdrażania protokołu DNSSEC przez instytut badawczy NASK.

DNSSEC wprowadza mechanizmy uwierzytelniania i kontroli niezmienności danych, co ogranicza możliwości połączenia się z witryną stworzoną przez cyberprzestępców, którzy wykorzystują lukę w światowym systemie domen internetowych. Proceder, którego ofiarą mogą paść np. strony banków, rządowe, sklepów internetowych czy konta pocztowe na popularnych portalach, ma na celu wyłudzenie danych od logujących się na nich użytkowników.

W lutym IANA (ang. The Internet Assigned Numbers Authority), międzynarodowa organizacja, która nadzoruje domeny najwyższego poziomu, wprowadziła do systemu nazw domenowych skrót z klucza kryptograficznego podpisującego domenę .pl. Oznacza to zabezpieczenie naszej krajowej domeny protokołem DNSSEC i kończy tym samym kolejny etap wprowadzania przez instytut badawczy NASK tego rozwiązania w Polsce.

Czytaj: System od NASK ochroni przed fałszywymi stronami?

Zwieńczenie całego procesu wdrożenia nastąpi 4 czerwca. Wówczas to NASK rozpocznie przyjmowanie od abonentów nazw domeny .pl skrótów z kluczy kryptograficznych.

- DNSSEC, wdrażany w całości siłami NASK, daje możliwość odpowiedniego zabezpieczenia stron internetowych przed cyberprzestępcami. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku tych firm i instytucji, których działanie ściśle związane jest z internetem. Docenienie możliwości, jakie daje DNSSEC, i skorzystanie z tego zabezpieczenia znacznie zwiększa bezpieczeństwo funkcjonowania biznesu oraz instytucji publicznych – tłumaczy Michał Chrzanowski, dyrektor instytutu badawczego NASK.

Najbliższe miesiące to czas dla abonentów nazw domeny .pl, dostawców usług internetowych oraz rejestratorów na należyte przygotowanie do obsługi protokołu DNSSEC. Z myślą o przybliżeniu tym grupom praktycznych aspektów wdrażania DNSSEC instytut badawczy NASK oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji organizują 5 kwietnia 2012 r. specjalne seminarium w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Czytaj: Czy Białoruś chce odciąć swoich obywateli od internetu?


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Tematy pokrewne:  

tag NASKtag IANAtag domenytag DNSSECtag bezpieczeństwo
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031