Witamina B1 – do czego jest potrzebna organizmowi?

13-02-2019, 20:20

Na co dzień organizm ludzki potrzebuje szeregu składników do zachowania prawidłowo przebiegających procesów, jak i funkcjonowania poszczególnych organów. Niezwykle ważna jest obecność witamin, które warunkują właściwie działanie poszczególnych układów i narządów. Jakie funkcje spełnia witamina B1?

Tiamina dla układu nerwowego, mięśni i serca

Tiamina, czyli witamina B1, została odkryta w XIX wieku. Spełnia ona wiele ważnych funkcji w organizmie ludzkim. Przede wszystkim warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, choć nie tylko ona. Ma za zadanie wspomagać pracę układu sercowo-naczyniowego. Jest zatem bardzo ważna w codziennej diecie, a jeśli jadłospis nie pozwala na zapewnienie wymaganej podaży lub występuje wzmożone zapotrzebowanie, konieczna jest suplementacja.

Objawy i skutki niedoboru

Niedobór witaminy B1 najczęściej obserwuje się u osób bardzo aktywnych fizycznych, będących pod wpływem długotrwałego stresu oraz spożywających duże ilości kawy, herbaty czy alkoholu. Witamina b1, której jest zbyt mało w organizmie, może dawać objawy w postaci porażenia nerwów i zaniku mięśni kończyn. Doprowadza zatem do rozwoju groźnej choroby beri-beri. Ze strony układu nerwowego mogą pojawiać się zaburzenia, jak oczopląs, trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, a także zakłócenia równowagi emocjonalnej.

Niedobory są nierzadko stwierdzane również u osób starszych oraz wykonujących ciężkie prace fizyczne. Gdy taki stan trwa zbyt długo, może być odczuwane chroniczne zmęczenie, niewydolność krążenia, zaburzenia trawienia, a w przypadku choroby beri-beri, może dojść nawet do śmierci.

Nadmiar i codzienna dieta

Nadmiar witaminy B1 w organizmie jest stwierdzany rzadko, ponieważ tiamina ma ograniczoną zdolność wchłaniania z przewodu pokarmowego. Jeśli jednak spożywane są ogromne dawki, może dochodzić do zawrotów głowy, reakcji alergicznych, drżenia mięśni i arytmii serca.

By uchronić się przed stanami niedoborów, warto zadbać przede wszystkim o codzienną dietę. Witamina B1 spotykana jest głównie w produktach pochodzenia roślinnego: zbożach i suchych nasionach roślin strączkowych. Nie brakuje jej również w produktach pochodzenia zwierzęcego, stąd ułożenie diety z jej udziałem nie powinno stanowić problemu.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag witamina b1tag komunikat firmytag Dynamite
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: