Wirusy atakują przez klawiaturę

17-12-2009, 09:09

Wiemy, że klawiatury mogą być nośnikiem bakterii i wirusów, ale czyścimy je rzadko. Mniej niż co piąty pracownik biurowy używa do tego specjalnych środków. Zagrożenie świńską grypą skłoniło do większej dbałości o higienę stanowiska pracy jedynie co trzeciego pracownika biurowego - wynika z z ankiety przeprowadzonej w ramach kampanii edukacyjnej Ergotest 2009.

Stanowisko komputerowe może być siedliskiem blisko 10 milionów bakterii. Na przeciętnego użytkownika komputera mogą czyhać m.in. wirusy grypy, gronkowca złocistego czy pałeczki okrężnicy. Mikroorganizmy mogą przeżyć np. na klawiaturze w zależności od gatunku od 1 godziny do nawet 60 dni. Wirusy zaś (włączając wirus tzw. świńskiej grypy, czyli A/H1N1) mogą przetrwać na powierzchni biurka nawet do 24 godzin (źródło: National HealthService (NHS) UK – lipiec 2009).

Trzeba przyznać, że świadomość zagrożeń związanych z pracą w niehigienicznych warunkach jest wśród pracowników biurowych wysoka. Aż 88% zdaje sobie sprawę z faktu, że na nieczyszczonym sprzęcie komputerowym mogą rozwijać się bakterie i wirusy. Badani dostrzegają tez wpływ czystości i higieny stanowiska na komfort pracy. Aż 82% uważa, że wpływ ten jest bardzo duży, a przeciwnego zdania jest zaledwie 3%.

Powyższe nie ma jednak wpływu na zachowanie. Regularnie, to znaczy przynajmniej raz w tygodniu, swoje stanowisko pracy czyści jedynie 56% pracowników biurowych. Specjalistycznych środków używa w tym celu jedynie 16% badanych, zaś 78% dba o czystość sprzętu komputerowego, używając jedynie szmatki nawilżonej wodą, środków chemicznych do czyszczenia mebli lub płynu do czyszczenia szyb.

Brud dostrzegamy głównie na biurku. Połowa badanych (51%) uważa, że właśnie biurko powinno być czyszczone najczęściej. Mniej boimy się zarazków na słuchawkach telefonów i na klawiaturach – te najczęściej czyścić chce 7 % ankietowanych. Tymczasem, jak wynika z badań laboratoryjnych, na niektórych z nich można znaleźć do 2500 bakterii na 100cm2 powierzchni klawiszy (źródło: Badania przeprowadzone we wrześniu 2008 roku na Uniwersytecie Adam Mickiewicza w Poznaniu przez prof. dr hab. Adama Kaznowskiego).

Podsumowując - sprzęt komputerowy powszechnie używany w biurach jest rzadko i nieskutecznie czyszczony. Pracownicy biurowi powinni być edukowani w zakresie dbania o higienę miejsca pracy, aby pracować w miejscu nie tylko przyjemnym, ale przede wszystkim bezpiecznym dla zdrowia.

Jak nie wirusem, to krzesłem

Przy okazji warto przypomnieć, że w biurze zagrożeniem są nie tylko drobnoustroje. W ramach kampanii "Ergotest – Czyste Biuro" zwracano już uwagę na ergonomię stanowiska pracy, która może mieć wpływ na stan naszego kręgosłupa, kończyn lub wzroku.

>>> Czytaj: Biura wciąż niebezpieczne dla zdrowia

Organizatorami kampanii Ergotest są Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP i Fellowes Polska. Więcej na stronie Ergotest.pl. Znajdziemy tam również interaktywną ankietę, która pozwoli ocenić, czy nasze stanowisko pracy jest odpowiednio czyste.


Źródło: Ergotest
Tematy pokrewne:  

tag pracatag higienatag Ergotesttag biurotag bezpieczeństwotag bakterie
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31