Wirtualny casanova woli pieniądze od spotkania

06-01-2011, 13:28

Po lawinie wiadomości wysyłanych do panów rzekomo przez zagraniczne piękności w portalach społecznościowych pojawiło się nowe zagrożenie. Rozwija się rynek oszustw matrymonialnych, których celem są kobiety kuszone przez internetowych macho.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa nieraz ostrzegali przed „pięknymi kobietami”, głównie z Rosji, które wyszukują mężczyzn przez sieci społecznościowe, następnie kontaktują się z nimi, nawiązując bliższe relacje, by w końcu oznajmić, że pragną się spotkać i dać wyraz swoim uczuciom. Na drodze do miłosnej schadzki jest tylko jedna przeszkoda: piękna Rosjanka nie ma pieniędzy na podróż do kraju swego wybranka. Gdy zadurzony mężczyzna wykona przelew, zagraniczna sympatia znika.

Teraz obiektem takich ataków stały się kobiety – informują specjaliści z laboratorium PandaLabs. W przesyłanych do pań wiadomościach internetowi uwodziciele sugerują, że interesuje ich poważny związek i kreują się na idealnych partnerów: odpowiedzialnych, z regularnymi dochodami, romantycznych, dowcipnych, wykształconych, mówiących kilkoma językami, przykładnych ojców, poszukujących miłości wdowców itp.

>> Czytaj także: Kocha, lubi... z poufnych danych oskubie

Pracownicy PandaLabs postanowili przekonać się, co kryje się za zasłoną rzekomego gorącego uczucia. Nawiązali kontakt z jednym z mężczyzn wysyłających takie listy. „Znajomość” rozwinęła się tak samo, jak w przypadku kochanek z Rosji. Okazało się, że wirtualny casanowa pragnie koniecznie przyjechać do swojej wybranki, ale aby to zrobić potrzebuje drobnej zapomogi finansowej.

– Bez wątpienia możemy poznać w sieci wiele interesujących osób, jednakże niezwykle mało prawdopodobne jest, aby tylko na podstawie naszego profilu w internecie oraz kilku wymienionych wiadomościach e-mail ktoś obdarzył nas szczerym uczuciem. Doradzamy wszystkim odbiorcom takich wiadomości, zarówno panom, jak i paniom, daleko posuniętą ostrożność. Należy pamiętać, iż w większości przypadków te wiadomości to zwyczajne oszustwo – komentuje Maciej Sobianek, ekspert ds. bezpieczeństwa Panda Security Polska.

>> Czytaj także: Duży kredyt, czyli nowa wersja oszustwa nigeryjskiego


Źródło: Panda Security
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy