Wirtualna Polska prowadzi do celu

09-07-2008, 18:16

Stworzony przez Onet serwis geolokalizacyjny Zumi.pl doczekał się konkurenta - Wirtualna Polska uruchomiła testową wersję witryny DoCelu.pl. O przewadze nowego lokalizatora mogą zdecydować dodatkowe funkcjonalności, jak m.in. obliczanie odległości pomiędzy punktami czy dodawanie przez użytkownika własnych lokalizacji na mapie.

Różnice między konkurującymi serwisami wydają się kosmetyczne. Tak jak w przypadku Zumi.pl, podstawową funkcją DoCelu.pl jest wyszukiwanie adresów z dowolną dokładnością (miejscowość, ulica, numer budynku) oraz odnajdywanie na mapie Polski konkretnych punktów. Lokalizator pozwala na podgląd danych teleadresowych poszukiwanego miejsca i wyznaczenie precyzyjnej trasy dotarcia do niego.

Na uwagę zasługuje funkcja dodawania własnych miejsc na mapie (ważnych dla konkretnego internauty). Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie prawego przycisku myszy - po kliknięciu wyskakuje podręczne menu z takimi opcjami, jak m.in. "Szukaj punktów w promieniu", "Oznacz miejsce flagą", "Zapisz w Notatniku jako swój punkt" czy "Wyślij znajomemu link do mapy".

Lokalizator umożliwia też implementowanie części mapy na stronie internetowej użytkownika. Twórcy serwisu wprowadzili tu jednak pewne ograniczenia: za darmo można korzystać z wstawek jedynie w celach prywatnych, firmy i instytucje za publikację map muszą zapłacić. Inną propozycją dla firm jest reklama w postaci oznaczenia ich siedzib na mapach serwisu DoCelu.pl. Punkty te będą aktualizowane co 48 godzin.

Dodatkową funkcją lokalizatora jest możliwość oddania przez internautę głosu na konkretny POI (ang. points of interest) i jego ocena. Warto odnotować, że partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest spółka pkt.pl Polskie Książki Telefoniczne - stamtąd pochodzi baza firm i instytucji, które można odnaleźć za pomocą serwisu. Dostawcą danych mapowych jest firma eMapa.

Cechą wyróżniającą lokalizatora Wirtualnej Polski jest to, że oferuje on mapy z całego świata, podczas gdy Zumi.pl obejmuje tylko terytorium Polski. DoCelu.pl nie pokaże nam natomiast - w przeciwieństwie do konkurenta - zdjęć satelitarnych wybranych miejsc.

Na koniec warto wspomnieć o kontrowersjach, jakie wywołały działania promocyjne twórców DoCelu.pl, którzy zaczęli masowo rozsyłać "Zaproszenia VIP" do użytkowników różnych internetowych forów, np. MyApple.pl. Ich działania odniosły skutek inny od zamierzonego, a mianowicie zniechęciły internautów do odwiedzenia serwisu.


Źródło: DoCelu.pl, Zumi.pl, MyApple.pl
Tematy pokrewne:  

tag Zumitag mapytag geolokalizacjatag DoCelu.pl
Komentarze
comments powered by Disqus
To warto przeczytać


fot. geralt


  
znajdź w serwisie

RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2017»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2017 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.