Windows RT faworyzuje Internet Explorera?

10-05-2012, 11:47

Nowy Windows 8 w wersji RT nie pozwoli na uruchamianie w trybie klasycznego pulpitu innych przeglądarek niż Internet Explorer - skarży się na swoim blogu zespół Firefoksa. Narzędzia tego typu będą mogły działać jednak w trybie Metro.

Choć Mozilla już wcześniej zapowiedziała, że pracuje nad Firefoksem dostosowanym do nowego pulpitu w Windowsie, obecnie narzędzie jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie tworzenia i nawet w części nie dorównuje standardowemu wydaniu programu.

Czytaj także: Microsoft zaniżył wagę łatanych w maju luk?

Windows RT przeznaczony ma być dla urządzeń wykorzystujących procesory ARM, a zatem Microsoft tłumaczy, że ograniczenia związane z uruchamianiem niektórych programów są motywowane troską o szybkość działania systemu. Możliwość korzystania w standardowym pulpicie Windowsa tylko z Internet Explorera jest jednak dość kontrowersyjna - zauważa Wall Street Journal.

Mozilla przypomina również skomplikowaną historię prawną Internet Explorera, który zaledwie kilka lat temu osadzany był w Windowsie jako jego integralna część, co znacznie utrudniało ekspansję konkurencyjnym narzędziom tego typu. W przyszłości ze względu na blokadę problemy z ekspansją może mieć jednak nie tylko Firefox, ale również Google Chrome czy Opera.

Według serwisu CNET, który pośrednio dotarł do przedstawiciela Microsoftu Davida Heinera, koncern z Redmond nie zezwala na uruchamianie konkurencyjnych przeglądarek w trybie klasycznym w związku z wymaganiami dotyczącymi zasilania oraz bezpieczeństwa. Jak również stwierdzono, Windows RT "nie jest już dłużej Windowsem" (zob. CNETMicrosoft bans Firefox on ARM-based Windows, Mozilla says).

Czytaj także: Microsoft przybędzie na pomoc Nokii?


Źródło: Mozilla, CNET
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31