Windows 8: Wstążka jak w Office i okna bliżej chmur

04-04-2011, 08:41

Zrzuty przedstawiające wczesną wersję Windows 8 pojawiły się na blogu Within Windows. Jeśli są prawdziwe, to znaczy, że Microsoft może wprowadzić do systemu interfejs oparty na wstążce, zastosowanej już w MS Office. Są też szczegóły świadczące o zoptymalizowaniu systemu na potrzeby usług chmurowych.

Właściwie nie wiemy, czy kolejny Windows będzie nosił nazwę "Windows 8", ale nazywajmy go w ten sposób roboczo, przynajmniej do czasu ujawnienia oficjalnej nazwy przez Microsoft. W Dzienniku Internautów informowaliśmy już, że wczesna wersja Windows 8 trafiła do wybranych producentów sprzętu. Można było oczekiwać przecieków.

Wreszcie informacje na temat tej wczesnej wersji pojawiły się na blogu Within Windows, a opublikowali je Rafael Rivera oraz Paul Thurrott. Pierwszy wpis pojawił się 1 kwietnia, co sprawiło, że wiele osób podeszło do tego z rezerwą. Teraz wiele wskazuje na to, że autorzy widzieli nową wersję Windows lub przynajmniej zrzuty ekranowe (zob. Within Windows, Windows 8 Secrets: Welcome Screen oraz Windows 8 Secrets: Windows Explorer Ribbon).

>>> Czytaj: Microsoft skarży się na monopol Google w UE

Ekran powitalny w Windows 8?
fot. - Ekran powitalny w Windows 8?

Z opublikowanych materiałów wynika, że Windows 8 będzie miał ekran powitalny wzorowany na tzw. lock screen z mobilnego systemu Windows Phone 7. Niektórzy komentatorzy uznali to za ukłon w stronę tabletów, na których Windows 8 ma się przecież pojawić (oficjalnie wiadomo, że kolejna wersja Windowsa będzie działać natywnie na urządzeniach z procesorami ARM).

Kolejne opublikowane zrzuty pokazują Windows Explorera ze wstążką, podobną do tej zastosowanej w MS Office. Zastępuje ona menu i pasek narzędzi, dając szybki dostęp do niektórych funkcji i zapewniając ich widoczność, jednak kosztem miejsca na ekranie. Na obecnym etapie wstążki trudno oceniać. Within Windows sugeruje, że w samym Microsofcie nie ma pewności co do zastosowania tego rozwiązania.

Windows Explorer ze wstążką
fot. - Windows Explorer ze wstążką

Long Zheng, autor bloga istartedsomething, dopatrzył się na zrzutach pewnej ciekawostki - opcji "Sync" oraz przycisku "Web sharing". Zheng domyśla się, że "Sync" zaoferuje funkcje podobne do Windows Live Mesh (synchronizowanie folderów pomiędzy różnymi urządzeniami), podczas gdy "Web sharing" posłuży do korzystania z usługi SkyDrive lub podobnej. Można jeszcze sądzić, że "Web sharing" połączy użytkownika z serwisem społecznościowym. Tak czy owak może to oznaczać zbliżenie Windowsa do chmury. Być może chodzi o głębszą integrację Windows i Windows Live.

Sonda
Wstążka w Windows - podoba Ci się ten pomysł?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Da się zauważyć, że Microsoft dąży do włączenia do kolejnego Windowsa cech swoich innych produktów. Wcześniejsze plotki mówiły, że Windows 8 ma wykorzystywać rozpoznawanie twarzy i będzie współpracował z Kinect. Teraz słyszymy o nawiązaniach do MS Office, Windows Phone 7 i Windows Live. 

Ponadto dotychczasowe przecieki mówiły, że Windows 8 może mieć kilka pulpitów oraz inteligentny odpowiednik "żółtych karteczek" do przypominania o zadaniach. Były plotki mówiące o "całkowicie dynamicznym" interfejsie, ikonach przystosowujących się do różnych zadań i szybkim systemie hibernacji. Najciekawsze były chyba plotki o nowym interfejsie "Mosh", który może być użyty równolegle z tradycyjnym interfejsem.

>>> Czytaj: Nokia udostępnia kod źródłowy Symbiana


Źródło: Within Windows
Tematy pokrewne:  

tag Windows Livetag Windows 8tag Windowstag SkyDrivetag Moshtag Microsoft
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031