Windows 7 "prawie jak" Linux?

23-10-2007, 14:24

Następca Visty, czyli Windows 7 ma być systemem modularnym o mniejszych wymaganiach sprzętowych - zapowiadają przedstawiciele Microsoft. Będzie się on opierał na jądrze MinWin, nad którym niedawno zakończono prace.

MinWin zaprezentowany na konferencji w University of Illinois to oprogramowanie o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Zajmuje na dysku 25 MB, a po załadowaniu do pamięci potrzebuje 40 MB. Nie posiada interfejsu graficznego. W przyszłości programiści z Microsoft będą w oparciu o niego tworzyć bardzo różne produkty, dodając do MinWin różne komponenty.

Prezentację wideo przedstawiającą MinWin można obejrzeć na stronach University of Illinois (plik w formacie .wmv - prezentacja trwa ok. godziny). Oprogramowanie to nie będzie dostępne jako produkt Microsoftu, a używane jedynie wewnętrznie do tworzenia nowych systemów operacyjnych.

Nowe, modularne podejście do tworzenia systemu operacyjnego ma przede wszystkim umożliwić odchudzenie Windowsa. Eric Traut prezentujący MinWin na konferencji w University of Illinois powiedział, że wielu ludzi zwraca uwagę na duże wymagania sprzętowe Windowsa. Jego twórcy chcą więc go "rozebrać" i na nowo stworzyć system o bardziej klarownej architekturze.

Modularyzacja systemu operacyjnego może mieć dla Microsoftu również inne znaczenie. Firma z Redmond wchodzi ze swoim oprogramowaniem na rynek urządzeń set-top-box i routerów. W przyszłości będzie potrzebować wielu wersji swojego systemu operacyjnego dla wielu, różnych urządzeń.

Komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że to "nowe podejście" kojarzy się założeniami realizowanymi przez twórców konkurencyjnego systemu Linux. Jednocześnie trzeba przyznać, że twórcy Linuksa potrafią tworzyć bardzo oszczędne systemy - dystrybucja Damn Small Linux zajmująca niecałe 50 MB to kompletny system operacyjny z graficznym interfejsem.

Z taką konkurencją gigant z Redmond musi się liczyć. W dzisiejszych czasach gdy oprogramowanie przechodzi z twardych dysków do internetu i "ciężkie" systemy operacyjne z wieloma niepotrzebnymi funkcjami mogą być porzucane przez użytkowników.

Następny artykuł » zamknij

Dzień bez Allegro

Tematy pokrewne:  

tag Windows 7tag modułytag MinWintag Microsofttag kernel
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy