Windows 10 będzie ostatnim systemem operacyjnym

09-05-2015, 13:23

W zamian będą aktualizacje oraz system dostępny w chmurze. Dokładna data premiery jeszcze nie jest znana, kilka pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

Podczas konferencji Ignite, organizowanej przez Microsoft, firma - ustami Jerry'ego Nixona, jednego ze swoich głównych programistów - potwierdziła, że w przewidywalnej przyszłości Windows 10 będzie ostatnim systemem operacyjnym z serii. Intensywne prace nad produktem trwają, wciąż nie wiadomo, kiedy ostatecznie ujrzy on światło dzienne, ma to nastąpić w połowie 2015 roku. Cały wysiłek skupiony jest obecnie na tym, by wydać najnowszy produkt, który będzie miał inną architekturę niż poprzednie.

Powód tego jest prosty - Microsoft zmienia filozofię, na której oparty jest jej sztandarowy produkt. Od wersji Windows 10 nie będzie już kolejnych, w zamian za co firma regularnie przygotowywać będzie aktualizacje i dodatki. Oprócz tego najnowszy system operacyjny ma być oferowany również jako usługa. O nowych możliwościach produktu Microsoftu pisaliśmy na łamach Dziennika Internautów w styczniu br.

Takie podejście możliwe będzie dzięki temu, że Microsoft postanowił oddzielić poszczególne komponenty od siebie, by stanowiły samodzielne aplikacje. W ten sposób możliwe będą poprawki pojedynczych elementów. Firma podkreśla, że jest to proces czasochłonny, ale dzięki temu Windows 10 ma być dostępny na wielu rodzajach urządzeń, co ma ogromne znaczenie w sytuacji szybkiej popularyzacji tabletów czy smartfonów. Komputery stacjonarne przestały być priorytetem, a stały się jednym z wielu urządzeń, na których można korzystać z najnowszego systemu operacyjnego.

To może sugerować , że Microsoft opracował docelową architekturę systemu, na której chce oprzeć swoje dalsze działania w nadchodzących latach. Wydaje się to słusznym kierunkiem: firma oszczędzi czas i pieniądze na tworzeniu podstaw, a skupi się na tym, co dla użytkownika najważniejsze - interfejsie czy wydajności. W ten sposób łatwiej też będzie dostosowywać się do nowych trendów czy możliwości oferowanych przez wchodzące na rynek urządzenia.

Kwestią otwartą pozostaje także, w jaki sposób system operacyjny będzie dostarczany jako usługa. Ponadto, jeśli firma zamierza przejść na aktualizacje Windowsa 10, musi zapewnić odpowiednią częstotliwość ich wypuszczania. Jeśli system dostępny będzie tylko w wersji online, wtedy Microsoft może sobie zapewnić stabilne źródło przychodów. Pytanie tylko, czy każdy będzie chciał w ten sposób z systemu operacyjnego korzystać.


Źródło: Microsoft
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031