Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Technologia WiMAX zostanie włączona do zestawu standardów dla urządzeń bezprzewodowych - ogłosił w ubiegły piątek Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) działający przy ONZ.

WiMAX (World Interoperability for Microwave Access) to coraz popularniejsza w ostatnich latach technologia umożliwiająca bardzo szybkie, dochodzące do 75 Mb/s, szerokopasmowe połączenia bezprzewodowe na rozległych terenach - do 50 km od nadajnika.

Prace nad standaryzacją technologii będą odbywały się w ramach rozwijanego przez ITU globalnego standardu telefonii komórkowej trzeciej generacji o zbiorczej nazwie International Mobile Telecommunications-2000 (IMT-2000).

Technologia WiMAX zyskała popularność głównie dzięki dużym firmom promującym to rozwiązanie. Są wśród nich Intel, Samsung, Nokia i Motorola.

Jesteśmy bardzo, bardzo, bardzo podekscytowani - powiedział agencji Associated Press Sriram Viswanathan, zarządzający rozwijaniem WiMAX w Intelu. Nad tymi rozwiązaniami pracujemy od ponad trzech lat i wraz z innymi firmami poświęciliśmy im ogromne nakłady pracy.

Na budowanie sieci bezprzewodowych opartych o technologię WiMAX i związane z tym inwestycje amerykański producent układów scalonych tylko w ubiegłym roku wyłożył ponad miliard dolarów.

Inne przedsiębiorstwa też nie zasypują gruszek w popiele. Cisco Systems ogłosiła dziś, że za sumę 330 mln dolarów zakupiła Navini Networks Inc., firmę zajmującą się produkcją sprzętu do obsługi szerokopasmowych połączeń bezprzewodowych, m.in. wykorzystujących technologię WiMAX.

Również polskie firmy inwestują w technologię WiMAX. We wrześniu br. Era rozpoczęła testy bezprzewodowej sieci w Starachowicach, usługę dostępu do internetu za pośrednictwem WiMAX oferuje również Netia oraz Crowley.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Centrum Nauki Kopernik online

Źródło: ITU