Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Gdyby ktoś użył kuchennego noża nie do smarowania kanapki masłem, tylko do czegoś bardzo złego, przecież nie ukarano by za to producenta noży - argumentował na swoim blogu rzecznik Play.

W ubiegły czwartek, 12 lipca, Wikipedia zablokowała 1 114 112 adresów IP przypisanych do usług internetu mobilnego i Neostrady sieci Orange oraz internetu mobilnego sieci Play. Osoby korzystające z tych usług nadal mogą przeglądać Wikipedię, ale nie mają już możliwości edytowania haseł (chyba że zalogują się na założone wcześniej konto albo utworzą nowe, postępując zgodnie ze wskazówkami administratorów).

Jak można dowiedzieć się z samej Wikipedii, stało się tak z powodu uporczywych wandalizmów, gróźb karalnych w stosunku do innych użytkowników, licznych wypowiedzi propagujących postawy nazistowskie, gloryfikujących zbrodniarzy, obrażania innych użytkowników, używania w wypowiedziach wulgaryzmów oraz usuwania zawartości stron dokonywanych z zablokowanych teraz adresów IP. Wikipedyści podkreślają, że operatorzy zignorowali e-maile zwracające uwagę na szkodliwą działalność użytkownika ich sieci.

Sonda
Czy Wikipedia słusznie zablokowała adresy IP sieci Orange i Play?
  • Tak, był to jedyny sposób na zwalczenie wandali
  • Nie, ale operatorzy powinni reagować na zgłoszenia
  • Nie, operatorzy nie powinni niczego ograniczać ani kontrolować
wyniki  komentarze

Wojciech Jabczyński odpowiedział na swoim blogu, że w ostatnim roku Orange otrzymało od wikipedystów „dosłownie kilka” tego typu zgłoszeń i natychmiast zareagowało. Nie chodzi o żadną cenzurę internautów czy ingerowanie w to, co piszą, tylko o przeciwstawianie się ewidentnemu łamaniu prawa - podkreślił rzecznik, dodając, że decyzja o zablokowaniu tak dużej puli adresów IP hołduje praktyce odpowiedzialności zbiorowej i uderza w uczciwych internautów. Według Jabczyńskiego głównym celem Wikipedii był po prostu medialny WOW!

Nieco inaczej sytuację skomentował Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play, który na swoim blogu napisał: My dajemy ludziom dostęp do internetu, nie jesteśmy od tego, aby kontrolować i ograniczać jego wykorzystanie. Jeżeli dochodzi do naruszeń, są instytucje, gdzie można to zgłosić. Wysyłanie do nas maili nic nie zmienia. My tego nigdy nie robiliśmy. Nie jesteśmy cenzorem i z tego, co wiem, nie zamierzamy nim być.

Rzecznik podkreślił, że Play „absolutnie potępia” wskazane przez wikipedystów szkodliwe działania, ale trzeba z nimi walczyć w sposób cywilizowany i zgodny z literą prawa. Przedstawiciele Wikipedii skontaktowali się z redakcją Dziennika Internautów, dokładniej wyjaśniając powody wprowadzenia blokady - można o tym przeczytać w linkowanym poniżej materiale.

Czytaj także: Blokada jest zawsze wyborem mniejszego zła - wyjaśniają wikipedyści


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING


Tematy pokrewne:  

tag Wikipediatag wandalizmtag Playtag Orangetag neostradatag blokowanie