Wikipedia wolniej się rozwija?

14-10-2007, 20:58

Mniejszy przyrost zarejestrowanych użytkowników, mniej nowych artykułów, mniej poprawek - jeśli wierzyć obliczeniom amerykańskiego fizyka, po raz pierwszy w historii tempo prac nad Wikipedią spada.

Robert Rohde z Uniwersytetu Kalifornijskiego przywykł już do tego, iż prezentowane przez niego wyniki badań wywołują kontrowersje. W wolnym czasie zajmuje się przede wszystkim ilustrowaniem zmian ziemskiego klimatu. Na swej stronie publikował m.in. statystyki zużycia energii elektrycznej w USA, czy też prognozy co do wzrostu poziomu wód oceanicznych.

Tym razem fizyk postanowił przyjrzeć się rozwojowi anglojęzycznej wersji Wikipedii. Oficjalne statystyki encyklopedii, z powodu problemów technicznych, przestały być prowadzone w drugiej połowie 2006 roku. Rohde postanowił więc przeanalizować na własną rękę pierwsze półrocze bieżącego roku.

Jego obliczenia przynoszą niezbyt pozytywny wniosek - po raz pierwszy od powstania encyklopedii aktywność tworzącej ją społeczności maleje. Liczba edytowanych artykułów spadła niemal o 20 proc., liczba nowo zarejestrowanych kont o prawie 30 proc. (do poziomu ok. 7 tys. userów dziennie), natomiast liczba wgrywanych plików (zdjęcia, pliki dźwiękowe) zmniejszyła się w tym czasie o 10 proc.

Wyniki badań wielu członków społeczności przyjęło z niedowierzaniem, inni potraktowali je jednak jako potwierdzenie krążących już od pewnego czasu podejrzeń - po kilkuletnim boomie Wikipedia spowalnia.

Trend widać też w statystykach niektórych wersji językowych. O ile w drugim półroczu 2006 r. w polskiej Wikipedii opublikowano 72 tys. nowych artykułów, o tyle w pierwszym półroczu br. przyrost wyniósł już tylko 55 tysięcy.

Niektórzy analitycy są jednak zdania, iż spadające wskaźniki nie są oznaką odwrotu internautów od Wikipedii, a naturalnym zjawiskiem - trudno utrzymać bowiem tak duży wzrost w sytuacji, gdy zdecydowana większość ważnych haseł została już opisana.

W tej sytuacji społeczność koncentrować się powinna przede wszystkim na poszerzaniu i pogłębianiu opisanych już tematów. Jakość, a nie ilość stała się w chwili obecnej priorytetowa dla Wikipedii - oceniają obserwatorzy rynku.

Tym bardziej, iż w środowisku Wikipedii gorąca dyskusja o tym, które hasła są encyklopedyczne, a które powinny zostać pominięte, trwa nieprzerwanie. Najlepszym tego przykładem była głośna przed paroma tygodniami sprawa opisu jednej z restauracji, dodana przez samego ojca Wikipedii - Jimmy'ego Walesa. Wspomniane hasło szybko usunięte zostało przez jednego z administratorów, który uznał je za nieznaczące.

Źródło: Spiegel Online
Tematy pokrewne:  

tag Wikipediatag Robert Rohdetag Jimmy Wales
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930