Wikipedia blokuje łódzką neostradę!

19-04-2007, 12:20

Od środy, 18 kwietnia 2007 r., niezarejestrowani Wikipedyści z Łodzi i okolic korzystający z usługi Neostrada TP zostali pozbawieni możliwości tworzenia nowych haseł i edycji dotychczasowych. Blokada ma być aktywna przez najbliższe pół roku.

Powodem założenia blokady jest ponad półroczna działalność tzw. "penisowego wandala" - tak bowiem wątpliwego "dowcipnisia" ochrzciło środowisko Wikipedystów. Niezidentyfikowany autor korzystał z "dobrodziejstwa" Neostrady - dynamicznie przydzielanego adresu IP przy każdym połączeniu z siecią.

Od początku swojej aktywności, datowanej na koniec 2006 roku, chuligan "wzbogacał" dotychczasowe teksty o zdjęcia przedstawiające m.in. męskie genitalia czy - zastępując artykuły - tworzył przekierowania do hasła penis itp.

Sprawę kilkukrotnie zgłaszali do Telekomunikacji Polskiej administratorzy polskiej Wikipedii - za każdym razem bezskutecznie. Dział CERT zajmujący się tego typu nadużyciami nie odpowiadał na e-maile, w czasie rozmów telefonicznych dało się usłyszeć, że "sprawa jest w toku".

Blokada dotyczy ponad 65 000 adresów IP z zakresu 83.26.0.0/16. Administratorzy Wikipedii obiecują, że jeżeli Telekomunikacja Polska faktycznie rozpocznie postępowanie wobec wandala oraz zablokuje mu możliwość ingerencji w zasoby Wikipedii ban zostanie zdjęty. Jednocześnie w przypadku braku odpowiedniej reakcji TP administratorzy zapowiadają... kolejne przedłużenie blokady.

Jak dowiedzieliśmy się pomysł zbanowania łódzkich adresów padł na specjalnej liście dyskusyjnej przeznaczonej tylko dla administratorów Wikipedii. Główny wątek w tym temacie ciągnął się przez prawie 80 wiadomości, z czego pierwsza pojawiła się równo tydzień temu. Była to reakcja na powrót działalności wandala. "Wcześniej były z nim problemy, ale się uspokoił" - poinformował nas jeden z administratorów - Kangel. "Spokój" trwał ok. 2,5 miesiąca.

Aktualizacja

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że Wikipedyści rozważają... blokadę całej sieci tpnet.pl - "może wtedy TP SA przejrzy na oczy, a my pozbędziemy wandali" pisze na swoim blogu Adam Michalik.

Dotarliśmy również do informacji, że w skrajnych przypadkach osoba z Łodzi korzystająca z neostrady tp w dalszym ciągu może mieć dostęp do anonimowej edycji Wikipedii. Dzieje się tak, ponieważ użytkownikom neostrady czasem przydzielany jest ogólnopolski adres IP. Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Biuro Prasowe TP oraz dział CERT. Biuro prasowe telekomu wydawało się być zaskoczone naszymi pytaniami o sprawę Wikipedii. Zostaliśmy poproszeni o pozostawienie naszych pytań, na które "najszybciej jak to możliwe" dostaniemy odpowiedzi. Po kilku dniach oczekiwania otrzymaliśmy "wyczerpującą" wiadomość:

przykro nam, ale tak szczegółowych danych nie będziemy w stanie przekazać ze względów bezpieczeństwa.

Dział CERT na nasze maile nie odpowiedział.

Analogiczna blokada była założona w anglojęzycznej wersji wolnej encyklopedii. Podobnie jak w "polskim" przypadku niemożliwa była identyfikacja internetowego wandala, w związku z czym zablokowano dostawcę internetu - firmę AOL.
Amerykańska firma w końcu zareagowała - do pakietów wysyłanych z sieci dołączono specjalne pole umożliwiające identyfikację użytkownika i nałożenie blokady tylko na osoby niszczące zasoby Wikipedii.

TP SA prawdopodobnie nie może użyć takiego rozwiązania. Powodem są różnice w wykorzystywanych technologiach. Miejmy nadzieję, że jednak największy polski dostawca internetu wykaże odrobinę dobrej woli i podejmie współpracę z administratorami Wikipedii.

O przebiegu tej nietypowej sytuacji będziemy na bieżąco informować naszych czytelników.

Źródło: Wikipedia
Tematy pokrewne:  

tag Wikipedia
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2019 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.