WikiLeaks: wyciek przez wojskowy system internetowy SIPRNET

GazetaPrawna.pl 29-11-2010, 13:20

Wszystkie depesze amerykańskich dyplomatów, które wyciekły w niedzielę do portalu WikiLeaks, zostały wysłane za pośrednictwem wojskowego systemu internetowego SIPRNET - piszą w poniedziałek dzienniki "El Pais" i "Guardian".

Jak pisze "El Pais", według danych amerykańskiego Kongresu sieć SIPRNET (skrót od Secret Internet Protocol Router Network, czyli Sieć Przesyłowa Tajnych Protokołów Internetowych) jest obecnie wykorzystywana przez co najmniej 180 ambasad USA.

O tym, że właśnie za jej pośrednictwem zostały wysłane depesze ujawnione przez WikiLeaks, świadczy skrót SIPDIS w ich nagłówku, co jest skrótem od Secret Internet Protocol Distribution, czyli Dystrybucja Tajnych Protokołów Internetowych.

Przy korzystaniu z systemu wymagane jest przestrzeganie ścisłych zasad bezpieczeństwa, np. może on być otwarty wyłącznie wtedy, gdy użytkownik siedzi przed ekranem, a hasło (składające się co najmniej z 10 znaków, w tym co najmniej 2 duże litery, 2 cyfry i 2 symbole specjalne) musi być zmieniane co 5 miesięcy.

Teoretycznie każdy nośnik, na który zostanie skopiowana informacja z tego systemu, musi być automatycznie zaklasyfikowany jako tajny i przechowywany w bezpiecznym miejscu - podkreśla "Guardian". Jeśli do komputera z SIPRNET zostanie podłączone osobiste urządzenie, takie jak iPod, może zostać automatycznie skonfiskowane.

"W praktyce te liczne poziomy bezpieczeństwa były rozluźniane, by jak najbardziej ułatwić korzystanie z systemu" - podkreśla "Guardian".

Więcej w Gazecie Prawnej w artykule Wikileaks - depesze dyplomatów wyciekły przez wojskowy system internetowy SIPRNET

PAP

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930