Wikileaks: Al-Kaida umieściła bombę atomową w Europie

GazetaPrawna.pl 02-05-2011, 23:34

Bomba atomowa, umieszczona przez Al-Kaidę w Europie, miała być zdetonowana w przypadku schwytania lub zabicia Osamy bin Ladena - wynika z zeznań islamskich terrorystów pozostających w amerykańskiej niewoli, ujawnionych przez Wikileaks.

Jeden z zatrzymanych, Abu al-Libi, "posiadał wiedzę o tym, że Al-Kaida może dysponować bombą atomową". Miał wiedzieć, gdzie bomba się znajduje w oczekiwaniu na detonację po śmierci lub schwytaniu bin Ladena. Z zeznań wynika, że chodziło o "brudną" bombę, czyli taką, w której siła eksplozji klasycznego ładunku rozrzuca szkodliwy materiał promieniotwórczy (eksplozja nie następuje natomiast na skutek reakcji jądrowej). Celem miało być wywołanie u ludzi chorób popromiennych i powszechnej paniki.

Z amerykańskich dokumentów ujawnionych przez Wikileaks wynika, że śledczy poświęcili wiele czasu na ustalenie, czy Al-Kaida ma rzeczywiście dostęp do materiałów nuklearnych. W tajnych notatkach są wzmianki o próbach sprzedaży przez terrorystów pewnej ilości uranu, a także zamiarze produkcji bomby, ale część zeznań jest uważana za niewiarygodną. Niemniej niektórzy przesłuchiwani wykazywali się dużą znajomością antynuklearnych systemów obrony w państwach Zachodu, co uwiarygodnia teorię o przygotowywaniu zamachu atomowego przez Al-Kaidę.

Jeden z zatrzymanych mówił na przesłuchaniu o statku, który kupiła Al-Kaida "w celu transportu broni, materiałów wybuchowych oraz ewentualnie uranu z krajów wzdłuż wybrzeży Morza Czerwonego i Morza Śródziemnego". Celem ataku nuklearnego w rzeczywistości miałyby być Stany Zjednoczone, ale Al-Kaida miała trudności z dostarczeniem za Atlantyk materiału promieniotwórczego, dlatego pozostał on w Europie.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Wikileaks: Al-Kaida umieściła bombę atomową w Europie na wypadek śmierci bin Ladena

PAP

gazeta prawna

 

 


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031