Wielokrotnie odkładany pl.ID doczekał się... "nowej odsłony" i strony internetowej!

29-11-2013, 08:42

Projekt pl.ID najczęściej jest kojarzony z elektronicznym dowodem osobistym, wprowadzenie którego wielokrotnie odkładano. Ostatecznie z e-dowodu zrezygnowano, ale projekt nadal jest dość istotny i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło  "odsłonić go na nowo", uruchamiając stronę internetową.

O projekcie pl.ID Dziennik Internautów pisze od wielu lat. Ten projekt ciągle jest kojarzony z polskim e-dowodem osobistym, który miał być wydawany od roku 2011. Był taki moment, że obiecywano nam nawet dowody biometryczne! Później wszystkie plany odłożono, a jeszcze później okazało się, że pl.ID jest jednym z projektów zagrożonych utratą unijnych dotacji z powodu narastających wokół informatyzacji afer.  

Te wszystkie obietnice połączone ze zmianami planów i aferami sprawiły, że w świadomości obywateli pl.ID stał się projektem legendarnym. Wszyscy ciągle o tym mówią, ale nikt nie widział go żywego! Obietnice zmieszały się z faktami, fakty z plotkami i wyszło z tego coś bardzo dziwnego, co niby jest wielkim projektem, ale tak naprawdę wydaje się mrzonką. 

"Nowa odsłona" pl.ID

Chyba warto odnotować, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło "nową odsłonę pl.ID". Zwołano konferencję prasową, w czasie której Rafał Magryś, wiceminister spraw wewnętrznych, mówił o przyszłych korzyściach z uruchomienia projektu. Utworzono też kolejną rządową stronę internetową - obywatel.gov.pl.

Czytelnicy DI24.pl dobrze wiedzą, co sądzimy o kolejnych stronach internetowych. Jest ich za dużo, są liczne i kosztowne. Co zatem może powiedzieć MSW, aby przekonać nas do nowej strony poświęconej pl.ID?

Obecnie na stronie obywatel.gov.pl nie ma zbyt wiele treści, za to są wielkie obrazki, podobnie jak na stronie premiera. Z czasem strona ta ma prezentować postępy we wdrażaniu pl.ID z dwóch perspektyw - urzędnika i obywatela. Można się z niej dowiedzieć, jakie są cele projektu, jakie są koszty, co aktualnie się dzieje.

zrzut

Mniejsza o e-dowód. Liczy się modernizacja

Celom projektu pl.ID warto poświęcić nieco uwagi. Stworzenie dowodu z warstwą elektroniczną nie jest już celem tego projektu. Zamiast tego przewidziano modernizację Centrum Personalizacji Dokumentów MSW, przebudowę Centralnego Rejestru Sprzeciwów i Systemu Odznaczeń Państwowych oraz doposażenie infrastruktury klucza publicznego.

Generalnie w projekcie pl.ID chodzi o to, by zmodernizować infrastrukturę teleinformatyczną, której niektóre elementy pochodzą jeszcze z ubiegłego wieku. Istotna jest także modernizacja bazy PESEL. Od lutego 2013 roku jednostką odpowiedzialną za realizację programu pl.ID jest należący do Grupy MSW Centralny Ośrodek Informatyki. W sierpniu tego roku ośrodek ten zmodernizował system PESEL, znacznie zmniejszając ryzyko awarii tego zapuszczonego od lat, a jednak bardzo istotnego systemu.

Sonda
Czy uda się zrealizować projekt pl.ID do roku 2015?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Bardziej realne cele(?)

Zmiana charakteru projektu pl.ID jest z pewnością rozsądna. Lepiej liczyć na przebudowę starych systemów niż na dowód biometryczny. Poza tym modernizacje te są ważne także dla nas. Teoretycznie powinny przynieść usprawnienie działań urzędów, a zintegrowanie rejestrów państwowych ograniczy konieczność każdorazowego dostarczania urzędnikom tych samych danych. Ma to być również krok do "odmiejscowienia" usług administracji.

Na bazie nowych rozwiązań być może uda się stworzyć system tożsamości elektronicznej. Wdrożenie zmian wypracowanych w ramach programu pl.ID planowane jest na styczeń 2015. Czy tym razem się uda?

Czytaj także: MSW: PESEL był zaniedbywany od lat i trudno! Nic więcej nie powiemy!


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31