Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Więcej skazanych pod dozorem elektronicznym

17-02-2010, 07:50

Poszerzeniu katalogu skazanych, którzy mogą odbywać karę w systemie dozoru elektronicznego (SDE), oraz zmiana podziału obowiązków - to główne cele nowelizacji ustawy o dozorze elektronicznym, która została przyjęta przez Radę Ministrów. Projektodawca założył objęcie systemem dozoru elektronicznego potencjalnie wszystkich przestępców skazanych na tzw. krótkoterminowe kary do roku pozbawienia wolności.

Przyjęta przez Radę Ministrów ustawa ma przede wszystkim poszerzyć grupę więźniów będących pod dozorem elektronicznym. Aktualnie o odbywanie kary w SDE mogą ubiegać się osoby skazane na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 6 miesięcy oraz skazani na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą roku, jeżeli czas do odbycia tej kary nie przekracza 6 miesięcy.

Zgodnie ze wspomnianym projektem pod dozór elektroniczny będzie można oddać więźniów, którzy odbywają kary do 1 roku. Istotna jest możliwość objęcia SDE osób skazanych na karę do 1 roku pozbawienia wolności, które dotychczas nie zgłosiły się do jej odbycia (sytuacja ta dotyczy ok. 31 tys. skazanych). W sumie możliwość odbywania kary w SDE będzie miało 11,4 tys. skazanych.

Nowelizacja ma również zmienić "filozofię stosowania dozoru elektronicznego". Nie będzie potrzebna zgoda skazanych na objęcie dozorem elektronicznym. O zastosowaniu dozoru decydować będzie autonomicznie sąd penitencjarny, ale ten sąd, w którego okręgu osoba przebywa.

>>> Czytaj: Kontrowersje wokół przetargu na wirtualne więzienie

Skazany nie będzie ponosił kosztów wykonania kary. Jest to uzasadnione, bo inni skazani (odbywający kary "tradycyjne") również nie ponoszą kosztów wykonania kary. Stosowanie SDE i tak będzie opłacalne, bo redukuje wydatki państwa związane z pomocą socjalną.

Projektodawca zrezygnował z przepisu, zgodnie z którym skazany odbywający karę pozbawienia wolności w SDE oddawany był obligatoryjnie pod dozór sądowego kuratora zawodowego. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości prowadziło to do nieuzasadnionego dublowania się czynności kontrolnych.

Nowelizacja ma też uregulować kwestie techniczno-organizacyjne w obszarze eksploatacji systemu SDE oraz eliminuje niespójności ustawy z obowiązującym prawem karnym.

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości da się znaleźć projekt nowelizacji oraz uzasadnienie projektu. To dobra lektura dla osób bardziej zainteresowanych tematem.

>>> Czytaj także: Dozór elektroniczny: konieczna zgoda współlokatorów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR