"Widzialni" przeprowadzą audyty stron instytucji publicznych

30-10-2007, 10:48

Niewidomi z Polskiego Związku Niewidomych zrealizują audyty stron internetowych pod względem dostępności dla osób niepełnosprawnych i zgodności ze standardami WAI. Będzie to działanie w ramach projektu "Widzialni" organizowanego przez Polski Związek Niewidomych Śląsk i Agencję IArt.

Projekt Widzialni ruszył na początku ubiegłego tygodnia. Jego celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej i administracji państwowej na problem dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych i niedowidzących.

Pracownicy Widzialnych - osoby niewidome - przeanalizują głownie strony instytucji użyteczności publicznej. Instytucje te są zobowiązane do tworzenia dostępnych dla niepełnosprawnych stron z mocy ustawy z dnia 6 września 2001r O dostępie do informacji publicznej.

Niewidomi biorą też udział w opracowywaniu polskiej technologii EyeScreener która umożliwia takie przygotowywanie stron internetowych, aby spełniały one standardy WAI (accessibility) oraz standardy użyteczności (usability).

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Prezydencji Brytyjskiej w 2005r wynikało, że jedynie 3% stron administracji publicznej spełniało minimalne wymagania dostępności i użyteczności dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie warto zaznaczyć, że według ankiety, przeprowadzonej przez BIFRON, komputer i internet stanowią dla niepełnosprawnych jedno z najważniejszych narzędzi, a 80% z nich wskazało przeglądanie stron WWW jako główny cel korzystania z internetu.

Niepełnosprawni stanowią obecnie ok 15% ogółu społeczeństwa w UE. Oznacza to, że dbanie o dostępność stron internetowych dla tej grupy ludzi jest jednocześnie działaniem zapobiegającym wykluczeniu cyfrowemu dużej części społeczeństwa.

Wszystko, czego trzeba niepełnosprawnym, aby mogli bez przeszkód korzystać z zasobów internetowych, to strony internetowe przygotowane zgodnie ze światowymi standardami określonymi przez konsorcjum W3C, które stworzyło Inicjatywę WAI. Unia Europejska w dokumentach eIntegracji wyznaczyła jednoznacznie standardy konsorcjum W3C jako niezbędne do wdrożenia na wszystkich stronach internetowych organizacji użytku publicznego swoich krajów członkowskich.

Źródło: Widzialni.eu
Tematy pokrewne:  

tag WAItag W3Ctag niewidomitag niepełnosprawnitag accessibility
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31