Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wideo dnia: Jak buduje się superkomputer

15-12-2012, 14:24

Jak powstaje urządzenie, które w ciągu sekundy jest w stanie wykonać 1200 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych?

Superkomputer rozwijany przez Fujitsu w ramach National Computational Infrastructure (NCI) powstawał w 2012 roku i jest zlokalizowany w Australian National University. Maszyna zajmuje obecnie 24 miejsce na liście najszybszych komputerów na świecie.

Sonda
Wykorzystałbyś potencjał superkomputera?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Nie przeciągając, przejdźmy od razu do najważniejszego, czyli parametrów giganta. Superkomputer NCI posiada 57 tysięcy rdzeni, a zatem mniej więcej tyle, co 15 tysięcy nowoczesnych pecetów. Jeszcze lepiej wypada, jeśli chodzi o pamięć RAM, której ma aż 160 terabajtów (około 40 tysięcy domowych komputerów).

Główną siłą NCI jest gigantyczna moc obliczeniowa, jednak sprzęt nie ustępuje konkurentom, również jeśli chodzi o dostępną przestrzeń dyskową - 10 petabajtów. Fujitsu chwali się, że urządzenie posiada wydajność 1200 teraflopów, a więc jest zdolne do przeliczenia w ciągu jednej sekundy operacji, które miliard osób wyposażonych w kalkulatory obliczałoby przez 5 miesięcy.

Warto wspomnieć również o niebagatelnym łączu internetowym, w jakie został wyposażony ten superkomputer. W tym przypadku przepustowość wynosi aż 9 terabajtów, co odpowiada około 9 milionom standardowych łączy internetowych dla domowych użytkowników.

Jak powstawało urządzenie oparte o technologię stosowaną w japońskim superkomputerze "K", możecie zobaczyć na poniższym wideo:

Zobacz także wideo z niecodzienną lampą wykorzystującą grawitację, a także pendrive z papieru.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.pl