WHO uznaje komórki za "możliwie rakotwórcze"

01-06-2011, 13:41

Różne badania potwierdzają lub negują tezę o szkodliwości telefonów komórkowych, ale Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła uznać je za "możliwie rakotwórcze". WHO nie potwierdza jeszcze związku komórek z rakiem, ale będzie uważniej przyglądać się tej kwestii i zakłada, że istnieje w tym zakresie pewne ryzyko.

Związek komórek z rakiem to stały temat w Dzienniku Internautów i mediach w ogóle. Ostatnio wspominaliśmy o badaniach potwierdzających, że komórki wpływają na aktywność mózgu, co jednak nie oznacza działania rakotwórczego. Inne badania potwierdzają związek komórek z rakiem, wykluczają istnienie takiego związku lub wskazują na zagrożenie ze strony komórek w szczególnych sytuacjach, np. u kobiet w ciąży.

Analizą dotychczasowych badań zajęła się agenda WHO - Agencja Badania Raka (IARC). W dniach 24-31 maja grupa robocza złożona z 31 naukowców z 14 krajów starała się ocenić zagrożenie rakiem związane z promieniowaniem elektromagnetycznym. Ustalenia zostaną opublikowane jako tom 102 Monografii IARC.

>>> Czytaj: Komórki wpływają na aktywność mózgu

Naukowcy z grupy roboczej starali się ustalić m.in. długoterminowy wpływ technologii komórkowych na zdrowie publiczne. W tym celu analizowali literaturę dotyczącą narażenia na działanie fal radiowych w czasie wykonywania pracy oraz w trakcie osobistego korzystania z telefonów komórkowych.

Szef grupy roboczej dr Jonathan Samet powiedział, że zebrane w tym zakresie dowody są na tyle mocne, aby zaklasyfikować telefony komórkowe do tzw. Grupy 2B. Do tej grupy zaliczane są substancje "możliwie rakotwórcze". Byłoby gorzej, gdyby komórki zaliczono do grupy 2A (prawdopodobnie rakotwórcze) lub do grupy 1 (rakotwórcze). 

W opinii IARC dowody na związek komórek z glejakiem są ograniczone. W zakresie związków komórek z innymi rodzajami raka dowody są nieadekwatne, tzn. jakoś badań w tym zakresie była zbyt niska lub zbyt mało było danych. Naukowcy powtórzyli zatem coś, co w temacie komórek i raka słyszymy często - potrzeba dalszych badań.

Liczba użytkowników komórek na świecie prawdopodobnie przekroczyła już 5 miliardów (szacunki ITU). Komunikat IARC tego nie powstrzyma, ale może on przynajmniej wznowić dyskusję, która niewątpliwie jest potrzebna.

>> Czytaj także: Zbawienny dla organizmu i łatwy w uprawie – poznaj topinambur


Źródło: IARC
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031