Wezwanie do zapłaty za towar kupiony 15 lat temu! Co z tym zrobić?

09-06-2015, 12:25

Pewien Czytelnik Dziennika Internautów otrzymał wezwanie do zapłacenia za książkę, którą rzekomo kupił 15 lat temu. Taki dług jest przedawniony, ale Czytelnik powinien pamiętać o pewnych rzeczach, jeśli nie chce mieć problemów z tym dziwacznym długiem.

Pewien Czytelnik poinformował nas o otrzymaniu niepokojącego wezwania do zapłaty. Pewna firma windykacyjna wezwała go do zapłacenia kwoty 194 zł za książkę rzekomo kupioną... 15 lat wcześniej. Czytelnik nie pamięta, by tę książkę kupował. 

Alektum - wezwanie do zapłaty

Naszemu Czytelnikowi przyszło do głowy, że taki dług może być przedawniony. Miał rację, ale problem przedawnienia długu wymaga pewnych dodatkowych objaśnień.

Komentarza w tej sprawie udzielił dla Dziennika Internautów prawnik Mateusz Dąbroś z Kancelarii Ślązak Zapiór & Wspólnicy, specjalista od prawa umów i autor bloga Umowny.pl.

- Terminy przedawnienia roszczeń w przypadku różnych typów umów różnią się między sobą długością, jednak najdłuższym terminem przedawnienia roszczeń umownych jest termin 10-letni. Świadczenie wierzyciela przedawnia się od dnia jego wymagalności (tj. najczęściej od dnia następującego bezpośrednio po dniu, w którym dłużnik miał zapłacić określoną kwotę). Jeżeli więc dłużnik miał zapłacić wierzycielowi określoną kwotę w dniu 01.04.2000 r., to przedawniła się ona (przy założeniu najdłuższego, 10-letniego terminu przedawnienia) w dniu 02.04.2010 r. - wyjaśnia prawnik. 

Mateusz Dąbroś wyjaśnił, że skutkiem przedawnienia jest utrata przez dane roszczenie skutecznej zaskarżalności procesowej. Mówiąc prosto, dłużnik może zgodnie z prawem odmówić zapłaty świadczenia przedawnionego. Mateusz Dąbroś zwraca przy tym uwagę na jedną istotną rzecz: Jeżeli dojdzie do procesu sądowego, dłużnik już w odpowiedzi na pozew musi podnieść zarzut przedawnienia roszczenia - w innym wypadku przegra sprawę (sąd nie uwzględnia przedawnienia z urzędu, a jedynie na wniosek pozwanego).

Pora na radę praktyczną dla Czytelników.

- Jeżeli chcecie Państwo wiedzieć, co zrobić z wezwaniem do zapłaty długu sprzed 15 lat - polecam schować je głęboko do szuflady. Gdyby jednak otrzymali Państwo z sądu pozew o zapłatę takiej kwoty lub nakaz zapłaty, nie można już tego bagatelizować - wtedy najlepiej skorzystać z pomocy adwokata (bo, przykładowo, mogło wcześniej dojść do przerwania biegu przedawnienia - adwokat zbada te okoliczności i doradzi Państwu bezpieczny sposób postępowania) - tłumaczy Mateusz Dąbroś i dodaje - Na koniec ważna uwaga - gdy dobrowolnie zapłacicie Państwo przedawnione należności objęte wezwaniem do zapłaty, nie możecie się później domagać ich zwrotu!

Mateusz DąbrośMateusz Dąbroś
Aplikant adwokacki Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Odpowiedzialny za sporządzanie projektów umów zobowiązaniowych oraz wzorców umownych (w tym regulaminów oraz ogólnych warunków umów), a także – umów nietypowych. Analityk projektów umów pod kątem ich zgodności z prawem, rzeczywistej efektywności, rozkładu ryzyka oraz odpowiedniego zabezpieczenia interesów klienta. Prowadzi także doradztwo w sporach na tle wykonywania umów wraz z reprezentacją przed sądami państwowymi i arbitrażowymi.


Tematy pokrewne:  

tag prawotag poradytag Mateusz Dąbrośtag handeltag długitag Alektum
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy